Słowa Timmermansa nie cieszą Morawieckiego. "Jestem zdumiony ultimatum KE"

Słowa Timmermansa nie cieszą Morawieckiego. "Jestem zdumiony ultimatum KE"
Wicepremier Mateusz Morawiecki w czasie lipcowej wizyty w Londynie, gdzie rozmawiał o możliwej współpracy z biznesem, szukał także inwestorów dla Polski. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

- Jestem zdumiony zapowiedzią wiceszefa KE Fransa Timmermansa - tak ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki ultimatum, jakie KE postawiła Polsce ws. sądów. Uruchomienie art. 7 przewidującego sankcje, byłoby skrajnie niesprawiedliwe, dodał.

Morawiecki posądził urzędników w Brukseli o niezrozumienie lub nieprzeczytanie ustaw sądowych, które popchnęły Timmermansa do ultimatum.

• Co tym bardziej zirytowało wicepremiera i ministra rozwoju, to odnoszenie się Timmermansa do zawetowanych ustaw. - Chciałbym bardzo, aby Komisja pokazała te przepisy, które jej zdaniem są niepokojące - dodawał wicepremier.

• Polska ma 30 dni, by odnieść się do kolejnych zastrzeżeń Komisji Europejskiej (KE).

 

- Jestem zdumiony. I uważam, że Komisja nie przeczytała tych ustaw, nie przeczytała dokumentów. Jakby przeczytała, to bardzo chętnie bym usłyszał, gdzie oni mają te obawy, że są naruszone jakikolwiek zasady państwa prawa? Chciałbym, żeby zwrócili uwagę na daleko idące podobieństwa między tymi reformami, które my wdrażamy, a systemem KRS, systemem Sądu Najwyższego, jaki jest w Niemczech, czy we Francji - powiedział w środę (26 lipca) wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Sytuacja w Polsce była tematem środowego spotkania unijnych komisarzy. - Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie unijnych przepisów w momencie jej publikacji - zapowiedział wiceszef KE Frans Timmermans.

Więcej o ultimatum tutaj.

Timmermans podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. KE oczekuje też w ciągu miesiąca odpowiedzi na swoje zalecenia ze strony polskiego rządu.

W ocenie wicepremiera Morawieckiego, Timmermans odnosi w swego rodzaju miksie do ustaw o reformie sądownictwa.

- Do dwóch, które zostały zawetowane, a więc ich nie ma. I do trzeciej ustawy, która jest - ponieważ nie została zawetowana. Ale w tej ustawie są znakomite zapisy, które sędziów czynią bardziej niezależnymi od prezesów sądów - podkreślił.

- Chciałbym bardzo, aby Komisja pokazała te przepisy, które jej zdaniem są niepokojące, wtedy będziemy mogli się odnieść. Apeluję o przeczytanie naszych propozycji - zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier nie spodziewa się uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza sankcje.

- Uważam, że byłoby to skrajnie niesprawiedliwe dla Polski. I uważam, że zapowiedzi KE wobec nas, wynikają z pośpiechu wakacyjnego - dodał.

Z kolei w zaleceniach wydanych w ramach toczącej się od 2016 roku procedury praworządności, Komisja zwraca się do polskich władz, by nie podejmowały żadnych działań, które doprowadziłyby do odwołania sędziów Sądu Najwyższego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!