XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

SLD do Dudy: Nie podpisuj reformy edukacyjnej

SLD do Dudy: Nie podpisuj reformy edukacyjnej
SLD: "Obecny świat diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat, to powoduje, że różnią się wymagania stawiane przed Polakami". (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• O niepodpisywanie ustaw, które wprowadzą reformę edukacji, zwrócili się w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy liderzy SLD.
• Ich zdaniem zmierzają one do "wywrócenie do góry nogami" systemu oświaty.
• Wezwali też do zorganizowania publicznej debaty o zmianach w systemie edukacji.

Pod listem podpisali się - przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty i wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela.

Podkreślili, że są zaniepokojeni planowaną zmianą systemu edukacji i, jak napisali - powrotem do tego, co było kilkanaście lat temu. "Pragniemy pana zapewnić, że wszyscy mamy ten sam cel. Stworzenie najmłodszym jak najlepszych warunków do rozwoju i edukacji. Dziś jak nigdy wcześniej liczymy na obiecywaną przez pana podczas kampanii prezydenckiej możliwość dialogu" - napisali.

Według nich, celem ministerstwa edukacji powinna być poprawa jakości systemu edukacji. Autorzy listu przyznali, że są w tym systemie elementy, które wymagają poprawy. "Zgadzamy się również, że polskim dzieciom i polskiej młodzieży należą się lepsze wykształcenie i większe szanse" - napisali w liście.

Autorzy pisma podkreślili, że obecny świat diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. A to - podkreślili - powoduje, że różnią się wymagania stawiane przed Polakami.

"Dziś żyje się szybciej, barwniej, pełniej niż kilkanaście lat temu, ale ludzie płacą za to wyższą cenę w postaci wyższych wymagań, konieczności posiadania wyższych kompetencji i umiejętności szybkiego przystosowywania się do zmieniających warunków życia. I dlatego też edukacja młodzieży wymaga ciągłego dostosowywania się do tych zmian, podążania za nimi - a nie cofania" - napisali.

Stwierdzili, że kiedy 17 lat temu zmieniał się system edukacji, miał on wiele wad, jednak przez ten czas wprowadzono szereg zmian i udoskonaleń. Według autorów listu dzisiejsze gimnazjum to jest zupełnie inne gimnazjum niż 17 lat temu. Ich zdaniem wypracowano wiele dobrych rozwiązań i tego kierunku powinniśmy się trzymać - wprowadzania dobrych rozwiązań i udoskonalania.

"Usiądźmy wszyscy razem - samorządy, związki zawodowe, partie polityczne, nauczyciele, rodzice i zastanówmy się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych dzieci. (...) Dajmy każdej zainteresowanej stronie możliwość wyrażenia swojej opinii i przedstawienia propozycji, które elementy w systemie wymagają poprawy. Ulepszajmy to, co mamy, pójdźmy krok do przodu. Przestańmy burzyć i cofać się" - apelują w liście.

Dlatego - jak napisali - zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustaw, które "mają na celu wywrócenie do góry nogami istniejący system edukacji, niszczą zamiast budować, dzielą zamiast łączyć". Proszą również, o spowodowanie pod patronatem prezydenta "wielkiej, publicznej debaty na temat modernizacji polskiego sytemu edukacji". "Prosimy w imieniu swoim, nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży" - napisali na zakończenie listu.

W czwartek przed północą prace nad pierwszą częścią przepisów wprowadzających reformę edukacji zakończyła podkomisja nadzwyczajna pracująca nad projektami prawa oświatowego. Posłowie omówili większość przepisów projektu ustawy Prawo oświatowe. Prace mają być kontynuowane w piątek po sejmowych głosowaniach - posłowie mają rozpatrzyć jeszcze trzy rozdziały projektu "Prawo oświatowe" oraz cały projekt: "Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe".

Zgodnie z rządowymi projektami, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SLD do Dudy: Nie podpisuj reformy edukacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!