XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Śląskie: PiS zdominowało wybory do Senatu

Śląskie: PiS zdominowało wybory do Senatu

Przedstawiciele PiS zwyciężyli we wszystkich okręgach w wyborach do Sejmu w woj. śląskim. W każdym uzyskali o dwa mandaty więcej niż przed czterema laty. PiS zdecydowanie wygrało też wybory do Senatu, zdobywając 10 z 13 mandatów w regionie.

PO, która triumfowała w Śląskiem w poprzednich wyborach, tym razem wyraźnie straciła - w całym regionie łącznie aż 13 mandatów poselskich. W Senacie będzie reprezentowana przez trzy osoby z regionu. Pojedynczych posłów wprowadzili do Sejmu także Ruch Kukiz'15 i Nowoczesna.

Porażkę poniósł natomiast Komitet Zjednoczeni dla Śląska, skupiający przedstawicieli regionalnych organizacji, m.in. Ruch Autonomii Śląska i mniejszości niemieckiej. W okręgu katowickim poparło go jedynie 2,61 proc. głosujących.

Według politologa z Uniwersytetu Śląskiego dr. Tomasza Słupika, na przyczyny tego wyniku złożyła się polaryzacja pomiędzy PiS a PO, powstanie nowych ugrupowań przed wyborami i narzucona przez większe partie tematyka kampanii. "Chyba też sami Zjednoczeni zwyczajnie nie trafili z przekazem do wyborców, choć pomysł nie był najgorszy i przychylnie przyjęty przez opinię publiczną" - ocenił politolog.

"Zwycięstwo PiS-u nie jest niespodzianką"

Zdaniem Słupika zwycięstwo PiS-u nie jest niespodzianką, choć zaskakiwać mogą rozmiary zwycięstwa. "Wynik PO, przy tej skali nieudolności, krytyki i źle prowadzonej kampanii - i prezydenckiej, i parlamentarnej - nie był taki zły" - ocenił.

"Wynik PO w samym woj. śląskim był efektem polityki tej partii wobec regionu i regionalnych elit Platformy, które kompletnie zmarnowały osiem lat rządów. Politycy PO nie potrafili w miarę skutecznie załatwić śląskich spraw albo oddziaływać na centrum decyzyjne Platformy" - dodał Słupik. Jak zaznaczył, nie bez znaczenia dla wyników w regionie był ogólnopolski trend wzrostu poparcia dla PiS i spadku notowań PO.

W okręgu katowickim PiS i PO zdobyły po pięć mandatów

W przypadku PiS to o dwa więcej niż w poprzednich wyborach, dla PO oznacza to stratę dwóch miejsc w Sejmie. Najwięcej głosów w regionie zdobył minister zdrowia Marian Zembala - jako lider listy PO w Katowicach otrzymał 53,6 tys. głosów.

Charakterystyczne, że preferencje wyborców z okręgu katowickiego nie zawsze pokrywały się z rekomendacjami partyjnymi. Np. posła Marka Wójcika (PO), startującego dopiero z piątej pozycji, poparło ponad 8 tys. wyborców. Do Sejmu nie dostała się natomiast posłanka Elżbieta Pierzchała, która miała wyższą pozycję.

Z kolei na liście PiS drugi wynik uzyskał startujący dopiero z siódmej pozycji b. szef NFZ Andrzej Sośnierz. Zdobył on blisko 24 tys. głosów, tymczasem jego poprzednik na liście miał ich 775. Poza przedstawicielami największych partii mandaty w okręgu katowickim uzyskali Grzegorz Długi (Kukiz'15) oraz Monika Rosa (Nowoczesna). Obydwa ugrupowania będą mieć swoich posłów także w innych okręgach w regionie.

PiS zwyciężył też w okręgu sosnowieckim, uznawanym niegdyś za bastion lewicy, zdobywając poparcie 29,65 proc. głosów, co dało tej partii 4 mandaty - o 2 więcej niż w poprzednich wyborach (PO o 2 mniej). Mimo przegranej ugrupowania lewicowe tradycyjnie uzyskały w okręgu sosnowieckim wyraźnie lepszy wynik niż średnio w kraju. Na kandydatów Zjednoczonej Lewicy zagłosowało 13,97 proc., a na Partię Razem - 4,44 proc. wyborców.

Dr Słupik przypomniał, że w okręgu sosnowieckim lewica poniosła już wcześniej kilka porażek, a upadek mitu "czerwonego Zagłębia" jest obserwowany od lat. "Teraz to był tylko ciąg dalszy tego procesu - głosy, które wcześniej dostawała PO, teraz przepłynęły do PiS" - wskazał politolog.

Nieznaczne zwycięstwo PiS odnotował w okręgu gliwickim, w którym od lat wysokie poparcie miała PO. Tym razem partię Jarosława Kaczyńskiego poparło tu 30,51 proc. wyborców, Platformę - 28,99 proc. Najwyższy indywidualny wynik - ponad 37,7 tys. głosów - uzyskał minister sprawiedliwości Borys Budka (PO). Prawie 35 tys. głosów uzyskał lider listy PiS Wojciech Szarama. PiS przypadły 4 mandaty, 3 - PO. W porównaniu z poprzednimi wyborami Platforma straciła w tym okręgu aż trzech posłów, PiS zyskał dwóch.

W okręgu bielskim, dzięki poparciu ponad 40 proc. wyborców, PiS przypadło 5 z 9 mandatów poselskich. To pierwsza wygrana PiS w tym okręgu od czasu wyborów w 2005 r. PO uzyskała 2 mandaty, o 3 mniej niż przed czterema laty.

Także w okręgu częstochowskim PiS uzyskał 4 mandaty

Aż trzy z nich wywalczyli parlamentarni debiutanci. 2 mandaty przypadły PO. W okręgu rybnickim PiS zdobył 5 mandatów, 3 przypadły PO. Najlepszy indywidualny wynik odnotowała tam wracająca do ław poselskich po ponadrocznym pobycie w Senacie Izabela Kloc (PiS) - poparło ją 43 648 osób.

Wybory oznaczają też zmiany personalne w samorządach - do parlamentu dostało się kilkoro radnych wojewódzkich i miejskich. Np. w okręgu gliwickim do Sejmu weszła dotychczasowa radna śląskiego sejmiku Barbara Dziuk i dotychczasowy gliwicki radny PiS Jarosław Gonciarz. W okręgu katowickim do Sejmu z listy PiS dostali się wiceprzewodnicząca śląskiego sejmiku b. prezydencka minister Bożena Borys-Szopa i wojewódzki radny Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Ryszard Majer (PiS), który także dotychczas był radnym wojewódzkim będzie senatorem z okręgu nr 68, obejmującego powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski. Inny wojewódzki radny Arkadiusz Grabowski (PiS) został wybrany na senatora w okręgu nr 76, obejmującym powiaty: będziński, zawierciański oraz Dąbrowę Górniczą.

Były poseł, a obecnie radny sejmiku Adam Gawęda został senatorem z ramienia PiS w okręgu obejmującym powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory. Inny wojewódzki radny PiS, Andrzej Kamiński, został wybrany na senatora okręgu 78, obejmującym powiaty bielski i pszczyński oraz miasto Bielsko-Białą.

Z kolei rybnicki radny Wojciech Piecha z PiS, brat znanego polityka tej partii Bolesława Piechy, został senatorem w okręgu nr 73, obejmującym powiaty mikołowski, rybnicki i miasto Rybnik. Michał Potoczny z PiS, dotychczasowy sosnowiecki radny został senatorem PiS z Jaworzna i Sosnowca.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie: PiS zdominowało wybory do Senatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!