REKLAMA

Silna i spójna dyplomacja? Tak PiS zmieni MSZ

  • Autor: TM
  • 28 października 2015 03:32
Silna i spójna dyplomacja? Tak PiS zmieni MSZ Nie powinniśmy się teraz spodziewać eurosceptycyzmu – uważa ekspert. Fot. streetroots.org

Rządy jednej partii pozwolą na większa spójność polskiej polityki zagranicznej - uważa dr Marcin Zaborowski, dyrektor warszawskiego biura Center for European Policy Analysis.

Ekspert podkreśla, że wynik wyborów pozwala partii Jarosława Kaczyńskiego w pełni kontrolować polską dyplomację.

"Spójna polityka"

Mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją - po raz pierwszy od 1989 roku partia zwycięska w wyborach nie potrzebuje koalicjanta, dzięki czemu nie tylko polityka zagraniczna, ale i cała polityka państwa może być bardziej spójna - powiedział Zaborowski "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Politolog spodziewa się pewnych zmian w stosunkach dyplomatycznych, ale generalnie będziemy mieli do czynienia z pewną kontynuacją.

Nie powinniśmy się teraz spodziewać eurosceptycyzmu, akcent przesunięty zostanie jednak na zbliżenia z państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej – twierdzi politolog.

Sąsiedzi nie czekają na lidera

Pozostaje jednak sceptyczny wobec lokalnych ambicji partii rządzącej, ponieważ państwa z regionu nie czekają na lidera, który przyjmie na siebie rolę przywódcy.

Kto będzie nowym szefem MSZ?

Nieoficjalnie mówi się, że może nim zostać Witold Waszczykowski lub Ryszard Legutko.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA