Senat wznowił posiedzenie

Senat wznowił posiedzenie
Senat zajmie się specustawą na Światowe Dni Młodzieży (fot. Senat/facebook)

• Po godz. 13 Senat wznowił posiedzenie.
• Zajmie się specustawą na Światowe Dni Młodzieży, która ma ułatwić organizację tego wydarzenia, zapewnić porządek publiczny oraz bezpieczeństwo medyczne i transportowe.

Z wnioskiem o przełożenie prac nad specustawą wystąpił na początku obrad senator PO Piotr Florek. Mówił, że ustawa została przegłosowana w piątek rano w Sejmie i że minęło zbyt mało czasu, by senatorowie mogli przeanalizować sprawę.

"Działamy w ciągłym stanie wyjątkowym. A ta sytuacja jest wyjątkowa, więc powinniśmy mieć bardzo dobrze przygotowane przepisy. Uchwalanie ich tak szybko jest bardzo ryzykowne" - mówił.

Wskazał też na różnice między projektem, który trafił do Sejmu, a uchwaloną ustawą. Chodzi o to, że pierwotnie w projekcie zapisano, że organizator ŚDM (czyli archidiecezja krakowska) opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego najpóźniej do 15 maja.

Tymczasem - zauważył Florek - w ustawie, którą uchwalili posłowie zapisano, że plan zabezpieczenia opracowuje właściwy miejscowo wojewoda w porozumieniu z organizatorem ŚDM i przedkłada go służbom oraz BOR. Senator PO mówił, że zdarzyło mu się sprawować funkcję wojewody także w czasie organizowania większych imprez. "Wtedy wojewoda odpowiadał za zabezpieczenie medyczne; teraz chce powierzyć mu się wielką odpowiedzialność" - powiedział. Zaapelował do senatorów, by dali sobie więcej czasu na przeanalizowanie sprawy i zasięgnięcie opinii ekspertów.

Wniosek Florka został odrzucony przez Senat.

Specustawa została uchwalona przez Sejm w piątek (18 marca) rano. Według niej plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM opracowuje właściwy miejscowo wojewoda w porozumieniu z organizatorem ŚDM i przedkłada go służbom oraz BOR.

W ustawie zapisano też, że koszty transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu są pokrywane ze środków budżetu państwa z części będących w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z ustawą, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ustala wykaz dróg rekomendowanych dla uczestników ŚDM. Plan ten będzie podawany do publicznej wiadomości na stronie internetowej GDDKiA.

Specustawa daje też policji uprawnienia jak przy imprezach masowych; m.in. będzie mogła gromadzić dane osób zarejestrowanych jako uczestnicy ŚDM lub wolontariusze - także bez ich wiedzy i zgody. Funkcjonariusze będą z nich korzystać do końca sierpnia 2016 roku.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat wznowił posiedzenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!