REKLAMA

Senat wznowił obrady

  • Autor: PAP/JS
  • 29 czerwca 2016 11:50
Senat wznowił obrady izba zajmie się nowelizacją Kodeksu postępowania karnego, a także nowelą ustawy o systemie oświaty (fot. senat/facebook)

W środę (29 czerwca) po godz. 11 Senat wznowił obrady; izba zajmie się nowelizacją Kodeksu postępowania karnego, a także nowelą ustawy o systemie oświaty, która przewiduje m.in. likwidację obowiązkowego sprawdzianu dla szóstoklasistów.

Senatorowie rozpoczęli obrady od uczczenia minutą ciszy ofiar samobójczych ataków na międzynarodowym lotnisku w Stambule, do których doszło we wtorek wieczorem. Zginęło w nich co najmniej 36 osób, a blisko 150 zostało rannych.

Ponadto senatorowie uczcili pamięć zmarłej w nocy z wtorku na środę dziennikarki i publicystki Janiny Paradowskiej. "Kilka godzin temu nagle odeszła redaktor Janina Paradowska, krakowianka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego; osoba, która od 1991 r. pracowała jako wybitny komentator polityczny, niezależny, osoba, która kochała Polskę jak my wszyscy" - powiedział Jerzy Fedorowicz (PO).

Następnie izba rozpoczęła pracę nad nowelizacją Kodeksu postępowania karnego, która ma na celu m.in. zwiększenie zakresu jawności rozpraw. Opozycja w toku prac w Sejmie krytykowała zawarty w niej zapis, aby prokurator mógł zgłaszać wiążący sprzeciw wobec wyłączenia jawności rozprawy. Nowelizacja wyłącza też możliwość odmowy a priori wydania zezwolenia sądu na utrwalanie i transmisję przebiegu rozprawy przez media.

Czytaj też: PO krytykuje prace nad projektem o TK. PiS staje w ich obronie

Celem zmiany jest również poszerzenie możliwości działania w procesie przedstawiciela organizacji społecznej. Nowelizacja wprowadza też modyfikacje w kwestii zakresu tajemnicy lekarskiej. Według projektu dysponentem tej tajemnicy po śmierci pacjenta powinny być osoby mu najbliższe.

Nowela ustawy o systemie oświaty przewiduje likwidację obowiązkowego sprawdzianu dla szóstoklasistów. Według noweli maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego. Zawiera też m.in. przepisy doprecyzowujące, dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy oraz zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym. Wprowadza również zmiany w nadzorze pedagogicznym.

Senackie komisje: nauki, edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA