XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senat: Uhonorowano Józefa Czapskiego

Senat: Uhonorowano Józefa Czapskiego
Senatorowie w czasie obrad izby. (fot.: Michał Józefaciuk/senat.gov.pl)

• Senat w przyjętej jednogłośnie w nocy ze środy na czwartek (z 13 na 14 kwietnia) uchwale oddał hołd Józefowi Czapskiemu, "jednemu z tych, którzy dali świadectwo prawdzie o człowieku - wybitnemu twórcy polskiej kultury XX wieku".
• W tym roku mija 120. rocznica urodzin artysty.

W uchwale podkreślono, że 3 kwietnia 1896 r. urodził się Józef Czapski: waleczny żołnierz, znany malarz, wybitny pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych Polaków i świadków historii XX wieku.

Przypomniano, że we wrześniu 1939 r. Czapski dostał się do sowieckiej niewoli; został zwolniony w 1941 r., wstąpił do Armii Andersa i jako jej żołnierz poszukiwał w Rosji do kwietnia 1942 r. zaginionych oficerów polskich.

W uchwale przypomniano też, że Czapski przeżycia z pobytu w Sowietach opisał we wstrząsających książkach: "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi". W uchwale czytamy, że we wprowadzeniu do "Na nieludzkiej ziemi" pozostawił świadectwo swoich emocji:

- W miarę pisania nie słabła we mnie, ale narastała świadomość tragicznej przeciwstawności Polski i Rosji, naszych koncepcji, naszych dróg historycznych. Narastało poczucie śmiertelnego zagrożenia Polski. Ale też pisał dalej: wierzę, że rzetelne i braterskie współżycie Polski i Rosji jest nie tylko możliwie, ale w przyszłości konieczne, więcej, że jesteśmy sobie mimo naszej "tragicznej przeciwstawności" niezmiernie bliscy.

Przeczytaj: Prawo pierwokupu lasów przeszło przez Sejm

- Nikt w Polsce nie potrafił tak jak Józef Czapski dać świadectwa okrucieństwu tamtego czasu. Uznając, że pomyślną przyszłość można budować tylko na prawdzie, Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Józefowi Czapskiemu, jednemu z tych, którzy dali świadectwo prawdzie o człowieku - wybitnemu twórcy polskiej kultury XX wieku - podkreślono w uchwale.

Józef Czapski (1896 - 1993) był synem Jerzego Hutten-Czapskiego i Józefy Leopoldyny z domu Thun-Hohenstein oraz wnukiem kolekcjonera numizmatów Emeryka Hutten-Czapskiego.

W latach 20. XX wieku był jednym ze współzałożycieli ugrupowania artystycznego Komitet Paryski. Po II wojnie światowej wraz z Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami współtworzył w Rzymie pierwszy numer emigracyjnej "Kultury", której następne zeszyty zaczęły wychodzić już w Paryżu i podparyskim miasteczku Maisons-Laffitte. Tam też założono Instytut Literacki, w którym Józef Czapski wydawał swoje książki, pisząc jednocześnie do "Kultury" niemal do swej śmierci.

"Wspomnienia starobielskie" zostały wydane w 1944 r. (napisane w 1943 r.), a kilka lat później - książka "Na nieludzkiej ziemi", poświęcona polskim oficerom zamordowanym w Rosji Sowieckiej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat: Uhonorowano Józefa Czapskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!