REKLAMA

Senat: Senatorowie nowelizowali ustawę o ordynacji podatkowej

  • Autor: PAP/GP
  • 19 maja 2016 09:52
Senat: Senatorowie nowelizowali ustawę o ordynacji podatkowej Posiedzenie Senatu RP. (fot.: senat.gov.pl)

• W czwartek po godz. 9 Senat wznowił posiedzenie.
•Izba zajmie się nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa oraz nowelizacją ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych.

Ponadto, jeśli Sejm przyjmie w tym tygodniu nowelizację ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, to Senat zajmie się nią na obecnym posiedzeniu.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza do ordynacji generalną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania oraz do ustawy o podatku od towarów i usług klauzulę nadużycia prawa w odniesieniu do samego podatku VAT. Według rządu klauzula powinna zniechęcić podatników do unikania opodatkowania i pozwolić na walkę z "agresywną optymalizacją podatkową".

Klauzula ma uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Czytaj: Ustawa o OZE była powodem kłótni w Sejmie

Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania, powoływana przez ministra finansów spośród przedstawicieli różnych instytucji.

Ponadto izba zajmie się nowelą ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Celem nowelizacji jest skoncentrowanie w jednym, dużym podmiocie agencji i instytucji, które odpowiadają za kwestie rozwoju gospodarki. Chodzi o Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który został utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Instytucje odpowiedzialne za rozwój gospodarki m.in.: KUKE, BGK, UZP, ARP, PAIiIZ oraz PKO BP mają być w myśl nowych przepisów pod nadzorem ministra rozwoju. Takie rozwiązanie, które ma ułatwić realizację rządowego "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", zwanego planem Morawieckiego od nazwiska pomysłodawcy - wicepremiera i ministra rozwoju.

Oprócz tego, jeżeli jeśli Sejm przyjmie w tym tygodniu nowelizację ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, to Senat zajmie się nią na obecnym posiedzeniu.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty została uchwalona jesienią ub.r. przez Sejm poprzedniej kadencji i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej przepisy mają wejść w życie 31 maja.

Ustawa stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym; określa wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód. Regulacja w obecnym brzmieniu przewiduje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć miałoby m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów. Ustawa wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, który ma zapewnić pacjentom i pracodawcom powszechny dostęp do informacji, czy dana osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu.

Projekt nowelizacji zgłoszony przez grupę posłów PiS przewiduje m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych. Jedna z kluczowych poprawek wprowadzonych przez komisję we wtorek dotyczy rezygnacji z klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA