XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senat rozpoczął posiedzenie

Senat rozpoczął posiedzenie
Senat (fot.facebook)

• Senat we wtorek (15 listopada) rozpoczął posiedzenie. Izba zajmie się powołaniem członka Rady Polityki Pieniężnej oraz nowelą Prawa o ustroju sądów powszechnych.
• Porządek może zostać rozszerzony o rozpatrzenie ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Posiedzenie Senatu zaplanowane jest na dwa dni. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował na początku posiedzenia, że porządek obrad zostanie uzupełniony o rozpatrzenie ustawy o statusie sędziów TK, jeśli senacka komisja przygotuje sprawozdanie.

Senacka komisja Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która obradowała we wtorek rano zaproponowała kilka poprawek do ustawy autorstwa posłów PiS o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Komisja rekomenduje Izbie przyjęcie całości ustawy wraz z poprawkami.

Ustawa przewiduje jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK. Będą też oni składać jawne oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka. Niezłożenie oświadczeń oznaczałoby zrzeczenie się funkcji sędziego; za podanie w nich nieprawdy groziłoby do 5 lat więzienia. Sędzia TK - zarówno orzekający, jak i w stanie spoczynku - nie może być członkiem władz spółki prawa handlowego ani fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

Karczewski poinformował o skreśleniu z porządku obrad drugiego czytania projektu noweli ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Ten punkt ma być rozpatrzony na kolejnym posiedzeniu.

Porządek został także uzupełniony o nowelę Prawa o ustroju sądów powszechnych; którym senatorowie zajęli się w pierwszej kolejności. Sprzeciw wobec tego punktu wyraził Bogdan Klich (PO). "Kategorycznie sprzeciwiamy się rozpatrywaniu ustawy, w myśl której prokurator ma większe kompetencje w stosunku do sądów aniżeli miał w okresie PRL" - powiedział Klich. Jego wniosek odrzucono w głosowaniu.

Jako druga w kolejności rozpatrywana będzie nowela ustawy o transporcie kolejowym; zmiany wynikają z dostosowania polskiego prawa do dyrektywy Parlamentu Europejskiego o jednolitym europejskim obszarze kolejowym. Na mocy noweli szefa Urzędu Transportu Kolejowego będzie powoływać premier.

Głosowania na tymi dwoma punktami odbędą się bezpośrednio po ich rozpatrzeniu. Pozostałe głosowania planowane są pod koniec obrad.

Karczewski poinformował, że jeśli Sejm uchwali na bieżącym posiedzeniu nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej oraz nowelę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych a komisje senackie przygotowują sprawozdania ws. tych ustaw, porządek obrad Senatu zostanie rozszerzony o ich rozpatrzenie.

Senat zajmie się nowelą ustawy o paszach oraz nowelą ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, jeśli stosowne komisje senackie przygotują sprawozdania.

Izba zajmie się powołaniem członka Rady Polityki Pieniężnej, senatorowie 6 października br. odwołali Marka Chrzanowskiego ze RPP. W jego miejsce senatorowie PO zgłosili kandydaturę Marka Andrzeja Dąbrowskiego, a senatorowie PiS - Rafała Bogumiła Sury.

Senat rozpatrzy też nowelę ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; w myśl nowych przepisów jej prezes będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł, a nie do 15 tys. zł, jak obecnie. Kwota ta nie była waloryzowana od 2003 r.

Senatorowie zajmą się nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, która określa nowy system wsparcia bezpośredniego dla rolników. Nowe regulacje m.in. znoszą dopłatę do produkcji malin, zmniejszają płatność do krów, a zwiększają - do produkcji roślin wysokobiałkowych.

Nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników to kolejny punkt porządku obrad. Jej zapisy przewidują, że rolnik będzie mógł "dorobić" nie do granicy obecnej - czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, nie tracąc ubezpieczenia w KRUS.

Senatorowie mają zająć się także nowelą ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych; 75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolne od potrąceń. Zgodnie z ustawą świadczeniobiorca: emeryt lub rencista otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia nawet przy zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Ustawa dotyczy tylko emerytów i rencistów, którzy pobierają najniższe świadczenia.

W porządku obrad jest też nowela ustawy o akcyzie, która przewiduje, że ze zwolnienia wyrobów węglowych z akcyzy skorzystają te zakłady energochłonne, które zainstalują odpowiednie systemy służące ochronie środowiska lub podwyższeniu efektywności energetycznej.

Senatorowie zajmą się też nowelą ustawy, która dotyczy przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty.

Senat zajmie się także nowelizacją znajdującej się obecnie w okresie vacatio legis ustawy o zabytkach. Zarówno ustawa, jak i jej nowelizacja wejdą w życie 25 listopada.

W Senacie odbędzie się również drugie czytanie projektu noweli ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Senatorowie wysłuchają także informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2015. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat rozpoczął posiedzenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!