Senat: nie ma zgody na referendum 25 października

Senat: nie ma zgody na referendum 25 października
Senat nie wyraził zgody na zarządzenie referendum 25 października. Fot. krrit.gov.pl

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie ogólnokrajowego referendum 25 października, które miałoby być przeprowadzone jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. Wniosek o przeprowadzenie takiego referendum złożył prezydent Andrzej Duda.

Przeciw wnioskowi prezydenta głosowało 53 senatorów, 35 było za, 2 wstrzymało się od głosu.

"Malutkie zwycięstwo PO"

To malutkie zwycięstwo PO, większe - Andrzeja Dudy - tak decyzję Senatu komentuje Mateusz Matyszkowicz, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda Lux".

Matyszkowicz podkreśla, że referenda stały się w ostatnim czasie w Polsce częścią rozgrywki politycznej.

Nie ma poczucia, że referenda są zarządzone w interesie publicznym. To jest raczej walka o hierarchię dziobania - dodaje.

"Duda popełnił błąd"

Natomiast dr Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej uważa, że „prezydent Andrzej Duda popełnił błąd wnioskując o październikowe referendum, chociaż mógł przerwać błędne koło zapoczątkowane przez Bronisława Komorowskiego”.

Pawłowski ocenił też, że mamy do czynienia z dewaluacją instytucji referendum, co - jego zdaniem - może skutkować niższą frekwencją w wyborach.

Wielki skandal

To skandal, to niedopuszczalne, senatorowie PO, my was za to rozliczymy - mówił w natomiast na wiecu w Warszawie szef Solidarności Piotr Duda.

Nie mamy żadnych wątpliwości wobec Platformy i PSL. Obywatelskość i obywateli mają w nosie, robią to, co uważają za słuszne. Nie szanują decyzji prezydenta RP, uszanowali decyzje swojego kolegi partyjnego, prezydenta Komorowskiego - powiedział szef Solidarności.

Zaznaczył, że PO i PSL nie uszanowały woli 6 mln obywateli, którzy złożyli podpisy pod referendalnymi inicjatywami.

"To smutny dzień dla polskich obywateli"

Głos 6 mln obywateli przegrał dziś z partyjniactwem, z interesem partyjnym PO - tak wyniki senackiego głosowania kandydatka PiS na stanowisko premiera Beata Szydło.

To smutny dzień dla polskich obywateli. Jaka to jest Platforma Obywatelska, skoro 6 milionów podpisów obywateli po raz kolejny zostało zmielonych w tej chwili przez senatorów tego ugrupowania - pytała.

Szydło zapewniła, że "jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie brało odpowiedzialność za Polskę po wyborach", to władza stanie po stronie obywateli.

Będziemy zawsze z wami, będziemy was słuchać i słyszeć, co do nas mówicie, bo to jest obowiązek każdego polityka - podkreśliła.

W proponowanym przez prezydenta Dudę referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Senat: nie ma zgody na referendum 25 października

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!