Senat: komisje podejmą dyskusję o poprawkach do ustawy o TK

Senat: komisje podejmą dyskusję o poprawkach do ustawy o TK
W ubiegły czwartek senackie komisje, po trzygodzinnej dyskusji, zebrały propozycje zmian w zapisach ustawy (fot. wikipedia.org)

• We wtorek, 19 lipca, senackie komisje będą kontynuować rozpoczęte w zeszłym tygodniu prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
• Mają one ocenić liczne poprawki zgłoszone do tej ustawy m.in. przez biuro legislacyjne oraz przewodniczącego komisji praw człowieka.

Po pracach w komisjach ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu. Niewykluczone także, że jeszcze w tym tygodniu Sejm będzie głosował nad ewentualnymi poprawkami Senatu do tej ustawy.

W ubiegły czwartek senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji - po trzygodzinnej dyskusji - zebrały propozycje zmian w zapisach ustawy.

"Potrzebny jest nam czas na uporządkowanie tych poprawek, ich zestawienie, część z nich może się pokrywać, inne pozostają pewnie w sprzeczności, trzeba to umiejętnie zestawić, abyśmy mogli się zastanowić i dopiero wtedy będziemy mogli w sposób odpowiedzialny podjąć decyzję" - powiedział przewodniczący senackiej komisji praw człowieka Michał Seweryński (PiS). Komisje wznowią posiedzenie o godz. 12.30.

Seweryński na poprzednim posiedzeniu zgłosił kilka poprawek odnoszących się do niektórych kontrowersyjnych zapisów. Według niego m.in. poszerzona powinna być możliwość udziału RPO w postępowaniach przed TK oraz zmodyfikowany zostać tryb wyboru prezesa TK określony w nowej ustawie; prezydent miałby powoływać prezesa spośród trzech przedstawionych mu kandydatów a nie - jak obecnie głosi nowa ustawa - "spośród co najmniej trzech".

Czytaj też: Senat: Dwoje kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Inna z poprawek Seweryńskiego przewiduje, że prezes TK mógłby pominąć wymóg rozpoznawania wniosków w Trybunale zgodnie z kolejnością ich wpływu, jeżeli "jest to uzasadnione ochroną wolności lub praw obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego".

Natomiast według opinii biura legislacyjnego, ustawa zawiera regulacje "mogące wywoływać wątpliwości natury konstytucyjnej i systemowej". W związku z tym część jej przepisów winna - zdaniem biura legislacyjnego - podlegać "pogłębionej refleksji". W opinii tej zaproponowano wykreślenie niektórych artykułów.

Z kolei Piotr Zientarski (PO) wniósł o odrzucenie tej ustawy w całości, zaś opcjonalnie - gdyby taki wniosek nie uzyskał większości - także zaproponował szereg poprawek. Zaproponował m.in., aby kandydatów na sędziów TK mogły zgłaszać środowiska prawnicze.

Uchwalona przez Sejm 7 lipca, po burzliwych obradach, ustawa zakłada m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Składy 3-osobowe badałyby m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadałyby zwykłą większością głosów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!