Senat: Komisja za uczczeniem rocznicy śmierci gen. Bora-Komorowskiego

Senat: Komisja za uczczeniem rocznicy śmierci gen. Bora-Komorowskiego
Podczas posiedzenia komisji jej członkowie wprowadzili do niego kilka poprawek stylistycznych i uzupełniających (fot. Senat/facebook)

• Senacka Komisja Ustawodawcza poparła uchwałę ws. uczczenia 50. rocznicy śmierci Komendanta Głównego AK, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.
• Senat oddaje w niej hołd "wybitnemu Polakowi, uczestnikowi dramatycznych wydarzeń XX w."

"Jesteśmy w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak się też składa, że również w sierpniu, ale w 1966 r. na terytorium Wielkiej Brytanii, nagle zmarł gen. Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych oraz premier rządu polskiego na uchodźstwie. Wybitna postać i świadek historii XX w." - mówił podczas środowego posiedzenia komisji przedstawiciel wnioskodawców projektu uchwały senator Jan Maria Jackowski (PiS).

Jak zaznaczył postać generała jest powszechnie znana, szczególnie zaś jest kojarzona z wydaniem rozkazu o wybuchu Powstania Warszawskiego. "Rozkaz ten do dnia dzisiejszego wywołuje ożywioną dyskusję wśród historyków, publicystów, a nawet samych uczestników zrywu" - mówił. Podkreślił, że wnioskodawcy nie chcieli w projekcie zawierać oceny tej decyzji, lecz uczcić 50-lecie śmierci generała, "wybitnego i gorliwego patrioty".

Czytaj też: Sejm: Rzepliński relacjonował pracę TK w 2015 roku

Senator dodał, że w okresie powojennym, kiedy generał i jego rodzina byli w bardzo trudnej sytuacji materialnej, rząd USA, by wesprzeć go finansowo, zaproponował mu posadę doradcy. "Ale on odmówił, bo stwierdził +co będzie, jeżeli rząd USA nie będzie słuchał moich uwag, będę w takim dyskomforcie moralnym, że biorę pieniądze, doradzam, a nie jest to realizowane+. To świadczy o pewnej takiej kryształowości tego pokolenia, które należało do twórców II Rzeczpospolitej" - zaakcentował Jackowski.

Przypomniał, że generał brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., podczas której został ranny. "Był wyższym oficerem w okresie międzywojennym, dowódcą pułku, szefem wyszkolenia w Grudziądzu, także uczestnikiem dwóch olimpiad - jako członek polskiej ekipy jeździeckiej. Był więc niewątpliwe znany w okresie przedwojennym. Zaś działania okresu II wojny i jego postawa zasługują na jak największy szacunek" - zaznaczył senator podkreślając, że uchwała ma charakter okolicznościowy.

Napisano w niej, że w 50. rocznicę śmierci gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd temu wybitnemu Polakowi, uczestnikowi dramatycznych wydarzeń XX wieku. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się również do instytucji życia publicznego o godne uczczenie pamięci legendarnego dowódcy największej podziemnej armii świata w czasach II wojny światowej" - zaakcentowano w projekcie uchwały.

Podczas posiedzenia komisji jej członkowie wprowadzili do niego kilka poprawek stylistycznych i uzupełniających. Ostateczna wersja projektu została przez nich przyjęta jednogłośnie. Sprawozdawcą został senator Jan Maria Jackowski.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!