Senat chce wykreślenia ograniczeń czasowych z ustawy o Krzyżu Wschodnim

Senat chce wykreślenia ograniczeń czasowych z ustawy o Krzyżu Wschodnim
Poprawka został przyjęta jednogłośnie przez senatorów obecnych na posiedzeniu. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. (fot. Senat/facebook)

Senatorowie zaproponowali, by z ustawy ustanawiającej Krzyż Wschodni - odznaczenia dla obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie prześladowanym ze względu na ich narodowość - wykreślić zapis mówiący, że chodzi o represje, które miały miejsce w latach 1937-1959.

Zgodnie z uchwaloną jednogłośnie przez Sejm na początku listopada ustawą o Krzyżu Wschodnim odznaczenie to ma nadawać prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych obcokrajowcom, którzy ratowali Polaków w latach 1937-1959.

Szef MSZ ma przedstawiać wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, kierownika Urzędu ds. Kombatantów oraz osób prywatnych, po zasięgnięciu opinii prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Osoba odznaczona ma otrzymywać nieodpłatnie odznakę nadanego jej Krzyża i legitymację. Krzyż mógłby być nadawany pośmiertnie.

W poniedziałek (14 listopada) ustawą zajmowały się na wspólnym posiedzeniu senackie komisje: Kultury i Środków Przekazu oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk (PiS) prezentując ustawę zaznaczył, że rok 1937 to operacja "Polska" przeprowadzona przez NKWD. "Pierwszej zakrojonej na tak szeroką skalę akcji represji, wymierzonej w jedną grupę narodowościową - Polaków, w konsekwencji której 111 tys. rozstało rozstrzelanych, kilkadziesiąt dalszych tysięcy zostało poddanych represjom" - mówił poseł PiS.

Zaznaczył, że wprawdzie przed 1937 rokiem także dochodziło do represjo wobec Polaków, ale autorzy ustawy uznali, że operacja "Polska" jest na tyle symbolicznym, a jednocześnie zapomnianym wydarzeniem w historii narodu polskiego, że warto je podkreślić ustanawiając jako datę graniczną odznaczenia Krzyż Wschodni.

Drugą datą graniczną - mówił Dworczyk - jest rok 1959, czyli data zakończenia tzw. drugiej repatriacji.

Senator PiS Jan Żaryn zaproponował poprawkę, która zakłada usunięcie z ustawy dat granicznych 1937-1959. Jak mówił, "zjawisko pomocy udzielanej Polakom nie kończy się ani nie zaczyna w tych datach". "Uważam, że nie powinniśmy wprowadzać żadnych dat do tej ustawy. Teren byłego Związku Sowieckiego oraz Kresy Wschodnie I i II Rzeczpospolitej powinny wystarczyć dla określenia zarówno terytorium jak i dat.

Poprawka został przyjęta jednogłośnie przez senatorów obecnych na posiedzeniu. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!