XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senackie komisje bez poprawek do ustawy antyterrorystycznej

Senackie komisje bez poprawek do ustawy antyterrorystycznej
Senat ma debatować nad ustawą na posiedzeniu wyznaczonym na środę i czwartek (15 i 16 czerwca) (fot. senat/facebook)

• Senackie komisje zarekomendowały we wtorek (14 czerwca) późnym wieczorem przyjęcie bez poprawek ustawy o działaniach antyterrorystycznych, którą w ubiegły piątek (10 czerwca) uchwalił Sejm.
• Senatorowie PO złożyli wniosek mniejszości o odrzucenie tej ustawy w całości.

We wtorek ustawę omówiły na połączonym posiedzeniu komisje: praw człowieka, praworządności i petycji; obrony narodowej oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Senat ma debatować nad ustawą na posiedzeniu wyznaczonym na środę i czwartek (15 i 16 czerwca).

Wniosek o zarekomendowanie przyjęcia ustawy bez poprawek zgłoszony przez Roberta Mamątowa (PiS) poparło 13 senatorów, przeciw było siedmiu. "Ta ustawa jest skierowana głównie po to, aby bronić polskich obywateli przed takimi sytuacjami, jakie wydarzyły się we Francji i Belgii" - mówił Mamątow.

"Jako klub będziemy wnosić o odrzucenie tej ustawy w całości, zgłosimy wniosek mniejszości w tej sprawie" - zapowiedział Bogdan Klich (PO). Wniosek taki Klich zgłosił na zakończenie posiedzenia komisji - poparło go sześciu senatorów, przeciw było 14.

Klich przyznał, że "terroryzm międzynarodowy jest zjawiskiem o rosnącym znaczeniu", a wszystko, co służy koordynacji pracy służb jest uzasadnione, ale - jak uznał - aby zwiększyć tę koordynację nie jest konieczna nowa ustawa. "Zadajemy sobie pytanie, po co ta ustawa" - zaznaczył.

Zobacz też: Ministrowie obrony NATO podjęli decyzje ws. wschodniej flanki

Senator ocenił, że w ustawie są rozwiązania słuszne, np. odnoszące się do stopni alarmowych i unieszkodliwiania dronów, ale inne są "niebezpieczne dla praw obywatelskich". Wskazał tu na kwestie blokowania stron internetowych i dostępu służb do danych osobowych.

"PO miała osiem lat, aby uporządkować pewne kwestie. Ustawa jest po to, aby chronić polskich obywateli. Wystąpienie PO trudno uznać za merytoryczne" - odpowiadał Klichowi senator Jan Dobrzyński (PiS).

Senackie Biuro Legislacyjne zaproponowało do ustawy 18 poprawek porządkujących. "Niczego nie wykluczamy, musimy mieć czas na przeanalizowanie tych poprawek, dziękujemy za krytyczne spojrzenie na ustawę" - odpowiedział Biuru sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Wąsik.

Jednocześnie Wąsik poprosił senatorów o to, by komisje zaopiniowały te poprawki "na razie negatywnie". "Jeśli uznamy po analizie, że niektóre z tych poprawek są niezbędne, poprosimy jutro o ich przyjęcie" - dodał.

Podstawowym celem ustawy ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Ma ona doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb.

Zakłada ona, że głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do takich zdarzeń, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senackie komisje bez poprawek do ustawy antyterrorystycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!