Sellin: polityka pamięci to niezbędny element polityki państwa

Sellin: polityka pamięci to niezbędny element polityki państwa
Wiceminister kultury Jarosław Sellin (fot. mat. pras.)

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział rozbudowanie infrastruktury muzealnej - mają powstać gmachy Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego, ale też Muzeum Pole Chwały Westerplatte, Muzeum Piaśnica.

Sellin przedstawił w czwartek w Sejmie informację bieżącą w sprawie funkcjonowania muzeów w kontekście polityki historycznej państwa.

- Zaniechania w polskiej polityce historycznej zaowocowały m.in. tym, że co drugi dzień gdzieś w świecie zostaje użyte sformułowanie (...) "polski obóz śmierci", "polski obóz koncentracyjny" czy "polski obóz zagłady" - mówi.

Zaniechania te to też - jak ocenił - "brak pełnej infrastruktury instytucjonalnej, w ramach której można byłoby prowadzić coś, co nazywany systemową, długofalową polityką historyczną".

"Przykład IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich - to dowody, jak potrzebne są takie instytucje, by odkrywać historyczną prawdę, upowszechniać ją, rozbijać niesprawiedliwe stereotypy" - mówił Sellin.

Podkreślił, że obecny rząd proponuje "nową dynamikę w tej sprawie". "Tę infrastrukturę będziemy rozbudowywać" - zapowiedział.

W 2018 r., w stulecie niepodległości Polski, ma zostać otwarte - jak mówił - Muzeum Historii Polski. Przypomniał, że "projekt powstał już w roku 2006 r." i muzeum istnieje jako instytucja, jednak trzeba szybko zbudować jego gmach.

"Ostatnie osiem lat to były zaniechania, jeśli chodzi o budowę tego muzeum. Nie podejmowano przez wiele lat decyzji, gdzie to muzeum powinno być ulokowane i twardej decyzji o finansowaniu tej budowy" - powiedział wiceminister kultury.

"Będzie to instytucja sztandarowa, pokazująca całość polskiego dorobku historycznego. Nurt krytyczny, istotny intelektualnie, nie może zdominować przekazu muzeum o tak sformułowanych celach. Nie może być wątpliwości, że Muzeum Historii Polski powstaje w duchu afirmacji i dumy z polskiej tradycji narodowej i państwowej, przy uwzględnianiu wszystkich nurtów, tworzących współczesną polską tożsamość" - przekonywał Sellin.

Drugą instytucję, którą należy - jak mówił Sellin - "wreszcie dokończyć", jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. "Też chcemy, by to muzeum zostało otwarte w 100-lecie niepodległości" - zapowiedział.

Z kolei Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, powinno - zdaniem Sellina - "przedstawiać w atrakcyjny sposób polską interpretację tego zdarzenia".

"Nie powinniśmy budować muzeum, które bawi się w opowieści jakichś uniwersalnych doznań, całej ludzkości w czasie II wojny światowej, bo każdy naród, każdy duży naród, który w tragedii II wojny światowej uczestniczył, opowiada raczej własną narrację, własną interpretację tego tragicznego zdarzenia" - podkreślił.

Zapowiedział, że powstanie też Muzeum Pole Chwały Westerplatte. "To jedna z pierwszych decyzji ministra kultury, podjęta kilkanaście dni temu" - poinformował.

Jako filia Muzeum Stuthoff ma powstać Muzeum Piaśnica. "Piaśnica to był pierwszy mord ludobójstwa w czasie II wojny światowej - przed Palmirami, przed Katyniem, przed Holokaustem" - uzasadnił Sellin.

Poinformował też, że MKiDN wesprze budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. "Chcemy też rozmawiać o Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej. Dyskusja na ten temat już się toczy, w kilku miastach" - dodał.

W planach jest też powstanie Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu. "Można pokusić się o inną nazwę" - zastrzegł Sellin, dodając, że "chodzi o miejsce, w którym będziemy pokazywać polski dorobek po 1945 roku".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sellin: polityka pamięci to niezbędny element polityki państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!