Sejmowa komisja kultury za odrzuceniem sprawozdania KRRiT za 2015 r.

Sejmowa komisja kultury za odrzuceniem sprawozdania KRRiT za 2015 r.
Przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk (fot. pisjanow.pl)

• Sejmowa komisja kultury, głosami posłów PiS, opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem sprawozdania z działalności KRRiT w 2015 r.
• Teraz sprawozdaniem zajmie się cały Sejm.
• Jeśli obie izby parlamentu je odrzucą, kadencja członków Rady wygaśnie, o ile decyzję tę poprze prezydent.

"Gdybyśmy tego nie doświadczyli i tym sposobem się nie uodpornili, to poziom hipokryzji i nieuzasadnionego samozadowolenia (w sprawozdaniu KRRiT-PAP) poraziłby nas na śmierć" - oceniła posłanka PiS, a zarazem przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk, bezpośrednio po zakończeniu wystąpienia szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka, który przedstawiał sprawozdanie.

Omawianie dokumentu przekształciło się w ostrą dyskusję pomiędzy posłami PiS i opozycją. Posłowie PiS w wystąpieniach zarzucali członkom KRRiT m.in., że nie reagowali na upolitycznienie telewizji publicznej, która - ich zdaniem - faworyzowała np. byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także prowadzili błędną politykę koncesyjną i nieobiektywną politykę kar dla nadawców.

Czytaj też: Nowoczesna apeluje do Polaków na Wyspach o głosowanie przeciw Brexitowi

Z kolei posłowie opozycyjni: Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO i Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej zgłosili wnioski o przyjęcie sprawozdania KRRiT. Ten ostatni określił je jako "imponujący dokument" i przykład "wielopoziomowego myślenia". Michał Kamiński z PO ocenił natomiast, że choć nie wszystkie działania KRRiT zasługują na pełną aprobatę, to nie należy "wylewać dziecka z kąpielą". Posłowie podkreślali, że na działalność KRRiT nie można patrzeć tylko przez pryzmat telewizji publicznej, a obszar, o którym mówi sprawozdanie, dotyczy całego rynku radiofonii i telewizji.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji Krajowa Rada przedstawia corocznie do końca marca Sejmowi, Senatowi i prezydentowi sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedzający oraz informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

O wysokim prawdopodobieństwie odrzucenia przez PiS-owską większość parlamentarną tegorocznego sprawozdania KRRiT mówił już na początku roku w wywiadzie dla PAP wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sejmowa komisja kultury za odrzuceniem sprawozdania KRRiT za 2015 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!