Sejm zajmie się trzema projektami ws. TK

Sejm zajmie się trzema projektami ws. TK
Sejm zajmie się trzema projektami zmian prawa dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego (fot. Sejm/twitter)

• Sejm zajmie się  trzema projektami zmian prawa dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.
• Dwa z nich, złożone przez PiS oraz KOD - jako projekt obywatelski, to propozycje nowych ustaw o TK; trzeci - autorstwa PSL - to projekt nowelizacji ustawy o TK.

W Sejmie jest w sumie pięć projektów ustaw dotyczących TK. Projekt nowej ustawy o TK złożyła także Nowoczesna, a Kukiz'15 - projekt nowelizacji. Ten ostatni jeszcze w grudniu, po pierwszym czytaniu, został skierowany do komisji ustawodawczej. Nowoczesna w środę wycofała natomiast wniosek o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu swojego projektu, dlatego Sejm zajmie się w czwartek tylko trzema propozycjami dotyczącymi TK.

W Sejmie znajduje się ponadto projekt autorstwa klubu Kukiz'15, dotyczący zmian w konstytucji - dotyczy m.in. zwiększenia z 15 do 18 liczby sędziów TK. Także on, podobnie jak projekt nowelizacji ustawy o TK tego klubu, po pierwszym czytaniu trafił do komisji ustawodawczej.

Ponadto zespół ekspertów, powołany przez marszałka Sejmu w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, nadal pracuje nad dokumentem z "merytoryczną propozycją rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm".

- Sędziowie TK

Złożone projekty (oprócz projektu PiS) zakładają zmiany zasad wyboru przez Sejm sędziów TK - dziś wyłanianych bezwzględną większością głosów.

Projekt Kukiz'15 odnosi się tylko do wyboru sędziów TK i zakłada wybór kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Obywatelski projekt KOD zwiększa krąg podmiotów zgłaszających kandydatów na sędziów TK. Ma to być - poza prezydium Sejmu, grupą 50 posłów, jak obecnie - prezydent, KRS, SN i NSA. Wybór sędziego odbywałby się większością 2/3 głosów.

Także PSL chce, by Sejm dokonywał wyboru nowych sędziów TK większością 2/3 głosów.

Jednocześnie PSL - jako jedyny z wnioskodawców - proponuje przepisy odnoszące się do sędziów TK wybranych w październiku oraz grudniu 2015 r. "W stan spoczynku przechodzą sędziowie Trybunału wybrani przez Sejm w dniu 8 października 2015 r., w stosunku do których Trybunał orzekł o ważności wyboru, oraz sędziowie Trybunału wybrani przez Sejm w dniu 2 grudnia 2015 r." - brzmi przepis projektu.

Jak czytamy na stronie TK, trzech sędziów wybranych 8 października przez poprzedni Sejm - Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak - "oczekuje na złożenie ślubowania", a trzech wybranych 2 grudnia - Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński - "oczekuje na podjęcie obowiązków sędziowskich" (prezes Andrzej Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania - PAP).

- Pełen skład TK i głosowanie ws. orzeczeń

Projekt PiS określa pełen skład TK co najmniej na 11 sędziów (wg grudniowej nowelizacji autorstwa PiS pełen skład to co najmniej 13 sędziów, a zgodnie z ustawą o TK z czerwca ub. roku - co najmniej 9). Pełny skład miałby orzekać w sprawach o szczególnym znaczeniu. Ponadto TK orzekałby w składzie siedmiu oraz trzech sędziów.

KOD proponuje, by pełny skład TK liczył 9 sędziów; dla większości spraw byłby skład pięcioosobowy, a w mniej ważnych - skład trzyosobowy. Orzeczenia zapadałyby większością głosów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm zajmie się trzema projektami ws. TK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!