Sejm zajmie się projektem PiS o immunitetach

Sejm zajmie się projektem PiS o immunitetach
Najwięcej kontrowersji wzbudził zapis, że w przypadku przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osoby objętej immunitetem miałby być składany za pośrednictwem ministra sprawiedliwości. (fot. twitter.com/KancelariaSejmu)

• Sejmowa podkomisja będzie od 10 lutego pracowała nad projektem PiS, który zakłada ujednolicenie przepisów dot. uchylania immunitetu.
• Urzędnikami, których dotknąć mogą zmiany są Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, prezesi NIK i IPN, GIODO oraz posłowie i senatorowie.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustaw o: Rzeczniku Praw Obywatelskich, Najwyższej Izbie Kontroli, wykonywaniu mandatu posła i senatora, ochronie danych osobowych, Instytucie Pamięci Narodowej oraz Rzeczniku Praw Dziecka odbyło się w czwartek (28 stycznia) na posiedzeniu sejmowych Komisji: Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Sprawiedliwości i Praw człowieka. Posłowie zdecydowali o powołaniu podkomisji do rozpatrzenia projektu. Jej pierwsze posiedzenie ma się odbyć 10 lutego.

Przedstawiając projekt, Andrzej Matusiewicz (PiS) powiedział, że jest on próbą ujednolicenia przepisów dotyczących postępowania, mającego doprowadzić do uchylenia immunitetu RPO, prezesa NIK, RPD, prezesa IPN, GIODO oraz posłów i senatorów.

500 zł na dziecko. Minister o wsparciu dla samorządów.

- Zmiany dotyczą trybu wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności oraz zgody na zatrzymanie lub aresztowanie, wymogów formalnych wniosków, prawa do składania wyjaśnień przez podmiot objęty immunitetem, sposobu rozpatrywania tych wniosków, trybu wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności oraz zatrzymania lub aresztowania - powiedział Matusiewicz.

W dyskusji najwięcej kontrowersji wzbudził zapis, że w przypadku przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osoby objętej immunitetem miałby być składany za pośrednictwem ministra sprawiedliwości, a nie - jak obecnie - prokuratora generalnego. Matusiewicz ocenił, że ten problem zostanie rozwiązany, bo w Sejmie trwają prace nad nowym Prawem o prokuraturze, które zmierza do połączenia urzędów szefa MS i PG.

Robert Kropiwnicki (PO) zwracał uwagę, że nawet przy połączeniu MS i PG będzie ważne, kto będzie się zajmował wnioskiem o uchylenie immunitetu.

- Istotnym by było, aby zachować szacunek dla instytucji, żeby rozpatrywał to jednak pion prokuratury, a nie pion urzędniczy, np. gabinet polityczny ministra, bo kto ma to rozpatrywać merytorycznie? Dlatego uważam, że jest to złe rozwiązanie, które wkracza w materię bardzo wrażliwą, immunitetową i nie powinno się dawać takich kompetencji ministrowi sprawiedliwości - powiedział poseł PO.

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) pytała, jaką rolę będzie w procedurze pełnił minister sprawiedliwości.

- Czy będzie tylko przekazywał ten wniosek, no to wtedy mamy niepotrzebne wydłużenie postępowania, a jak rozumiem celem zmian ma być usprawnienie procedury. Jeżeli natomiast ma to być ocena merytoryczna, no to tym bardziej nie widzimy w tym postępowaniu roli organu władzy wykonawczej. RPO, prezes NIK podlegają odpowiedzialności przed Sejmem i nie ma żadnych podstaw, by włączać do tego postępowania organ władzy wykonawczej - argumentowała.

Z kolei b. minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział, że nie do końca rozumie rolę MS w procedurze uchylania immunitetu, zwłaszcza że zgodnie z projektem, jeżeli wniosek nie spełnia wymogów formalnych, to marszałek Sejmu - do którego wniosek trafia za pośrednictwem MS - wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm zajmie się projektem PiS o immunitetach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!