Sejm za wystąpieniem Polski z organizacji badawczej ICGEB

Sejm za wystąpieniem Polski z organizacji badawczej ICGEB
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko podczas sejmowej dyskusji zaznaczył, że w ramach członkostwa w ICGEB polscy badacze brali udział w różnego rodzaju kongresach (Aleksander Bobko, fot.ur.edu.pl)

• Sejm opowiedział się za tym, by Polska wystąpiła z organizacji Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (ICGEB).
• Jak zauważył wiceminister nauki Aleksander Bobko, w ostatnich latach znaczenie udziału Polski w tej organizacji spadło.

Sejm uchwalił w środę rządową ustawę o wypowiedzeniu Statutu Międzynarodowego Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (ICGEB).

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 314 posłów, przeciw było 13, a 4 posłów wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Statut ICGEB został sporządzony w Madrycie we wrześniu 1983 r., a Polska ratyfikowała go w 1996 r. Od 1995 r. ICGEB jest samodzielną jednostką w systemie ONZ. Celem ICGEB jest wspieranie współpracy międzynarodowej, tworzenie forum wymiany informacji i doświadczeń, wykorzystanie potencjału naukowego oraz koordynowanie działań afiliowanych sieci ośrodków badawczo-rozwojowych w dziedzinie inżynierii genetycznej i biotechnologii. ICGEB zajmuje się też zastosowaniem inżynierii genetycznej i biotechnologii w rozwiązywaniu problemów dotyczących ochrony zdrowia i wyżywienia w krajach rozwijających się. Polska reprezentowana jest w ICGEB przez Polską Akademię Nauk.

Czytaj też: Szydło w Sejmie: Mogę powiedzieć z satysfakcją, że dotrzymaliśmy słowa

Poseł sprawozdawca Marian Zembala (PO) zwrócił uwagę, że podczas prac sejmowych komisji nad projektem ustawy kluby wspólnie i jednogłośnie podjęły decyzję o tym, aby projekt ustawy przyjąć bez poprawek. "Stanowisko nasze jest poprzedzone pozytywną opinią ze strony Polskiej Akademii Nauk" - powiedział.

Witold Czarnecki (PiS) zaznaczył, że składka członkowska od stycznia 2017 r. będzie wzrastała corocznie o 20 proc. i osiągnie w 2021 r. kwotę ponad 200 tys. dolarów. Tymczasem - jak poinformował - równocześnie nastąpić ma ograniczenie możliwości korzystania z grantów do poziomu 28 tys. dolarów. Dlatego - zdaniem Czarneckiego - wypowiedzenie statutu ICGEB - to "propozycja absolutnie racjonalna".

Dodał, że poza Rosją z Europy do Międzynarodowego Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii należą tylko: Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Włochy.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko podczas sejmowej dyskusji zaznaczył, że w ramach członkostwa w ICGEB polscy badacze brali udział w różnego rodzaju kongresach, kursach i konferencjach. Dodał, że naukowcy brali też udział w dłuższych pobytach, a także publikowali wspólnie prace naukowe. "Natomiast ta aktywność w ostatnich latach malała, ponieważ są teraz inne możliwości prowadzenia badań" - podsumował.

O nowych możliwościach międzynarodowej współpracy mówił poseł Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna). "Polska przystąpiła do Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej oraz zaczęła działalność w ramach Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej. Ponadto nasi naukowcy mają szereg możliwości pozyskiwania interesujących grantów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, np. z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz European Research Council" - wymienił. "Złożenie rezygnacji z członkostwa wydaje się zatem w pełni zasadne" - ocenił.

Strona polska może wystąpić z ICGEB na podstawie zgody wyrażonej w ustawie. Po wejściu w życie ustawy, minister spraw zagranicznych zwróci się do prezydenta RP o podpisanie dokumentu wypowiedzenia, a następnie podpisany dokument wypowiedzenia zostanie przekazany Sekretarzowi Generalnemu ONZ.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm za wystąpieniem Polski z organizacji badawczej ICGEB

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!