XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm wznowił obrady. Co w programie posiedzenia?

Sejm wznowił obrady. Co w programie posiedzenia?
Posłowie będą też głosować m.in. także w sprawie złożonych przez PO i Nowoczesną wniosków o odrzucenie projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, autorstwa posłów PiS (fot. Sejm/twitter)

Sejm, który w czwartek (25 maja) po godz. 9. wznowił obrady, wysłucha informacji ws. efektów uszczelnienia systemu podatkowego i jego wpływu na wysokość dochodów budżetowych. Wieczorem odbędą się głosowania - Sejm m.in. wybierze ośmiu członków komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w Warszawie.

W komisji weryfikacyjnej ma być czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

Kandydatami PiS są: prawnik, komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta. Kandydatem PO jest poseł Robert Kropiwnicki; Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński, Nowoczesnej - poseł Jerzy Meysztowicz, a PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

Przewodniczącym komisji jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, powołany przez premier Beatę Szydło.

Komisja może np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Posłowie będą też głosować m.in. także w sprawie złożonych przez PO i Nowoczesną wniosków o odrzucenie projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, autorstwa posłów PiS. Projekt zakłada m.in., że minister sprawiedliwości będzie mógł przez pół roku odwołać każdego prezesa sądu w Polsce bez podania przyczyn.

Według przedstawicieli PO i Nowoczesnej, którzy chcą odrzucenia projektu noweli w pierwszym czytaniu, jest on niezgodny z konstytucją, stanowi "kolejny etap kolonizacji sądownictwa" oraz "narzędzie do dyktatury".

Z kolei przedstawiciel wnioskodawców Bartłomiej Wróblewski (PiS) przekonywał, że proponowane rozwiązania wpłyną na "poprawienie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości". "Polacy mają dość sądów, w których sprawy ciągną się latami, a w efekcie kończą się wydawanymi wadliwymi i ułomnymi wyrokami" - podkreślił poseł PiS Daniel Milewski.

Ponadto Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy Prawo wodne. Jego efektem będzie wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej i hodowców ryb.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przestrzegał, że jeżeli nowe Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to Komisja Europejska będzie miała prawo zawiesić nam refundację środków z tego obszaru. (PAP)

mrr/ mok/

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm wznowił obrady. Co w programie posiedzenia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!