Sejm: Wieczorne ustalenia porządku obrad. W tle projekt o IPN i ustawa medialna

Sejm: Wieczorne ustalenia porządku obrad. W tle projekt o IPN i ustawa medialna
W środę wieczorem Sejm ma kontynuować pracę nad przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. (fot.:sejm.gov.pl)

Sejm, w środę (27 kwietnia) po godz.18. zaczął posiedzenie. Posłowie mają zdecydować, czy w porządku obrad znajdzie się projekt tzw. "dużej" ustawy medialnej. Pracować mają też m.in. nad propozycjami zmian w ustawie o IPN.

Projekt tzw "dużej" ustawy medialnej jest punktem spornym, dlatego posłowie najpierw w głosowaniu zdecydują, czy znajdzie się on w porządku obrad. Jeśli punkt zostanie wprowadzony pod obrady jego pierwsze czytanie zaplanowano na czwartek w godz. 14.30-17.30. Według wcześniejszych zapowiedzi wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego "byłoby racjonalne i pożądane", aby Sejm sfinalizował prace nad projektem na następnej sesji w pierwszej połowie maja.

Na "dużą" ustawę medialną składają się trzy projekty ustaw: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Przekształcenie TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych miałoby nastąpić od 1 lipca. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce ma być ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO. Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze.

Nową składkę audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie pobieraną z rachunkiem za prąd zapłacimy od 1 stycznia 2017 r., zwolnieniami objęte mają być osoby po 75. roku życia, osoby niepełnosprawne oraz ubogie.

W środę wieczorem Sejm ma kontynuować pracę nad przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Projekt przewiduje m.in., że w miejsce obecnej Rady IPN ma powstać kolegium, które będzie tworzyło 9 naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta. Zgodnie z projektem zmieni się tryb wyboru prezesa Instytutu; miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady IPN, która zgłasza kandydata spoza swego grona.

Projekt PiS krytykują kluby: PO, Nowoczesna i PSL. Sejm nie zgodził się jednak na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Przeczytaj: Apel o konsultacje społeczne ustawy medialnej

Posłowie będą też kontynuowali prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, który zakłada, że samorządy, jeszcze przed zawarciem umowy o przyznaniu im pomocy, będą mogły dostać pieniądze na działania prowadzone w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Projekt popierają wszystkie kluby.

W środę posłowie będą ponadto kontynuowali pracę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o wyścigach konnych, który zakłada, że Rada Polskiego Klubu Wyścigów Konnych będzie zmniejszona do 9 osób. Prezes będzie jak dotąd powoływany i odwoływany przez ministra rolnictwa, ale nie będzie potrzebny wniosek Rady PKWK. Sejmowa komisja rolnictwa podczas pierwszego czytania projektu wniosła poprawkę do PiS-owskiego projektu ustawy - zaproponowane zmiany wzmacniają rolę ministra rolnictwa i zwiększają znaczenie prezesa PKWK.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Wieczorne ustalenia porządku obrad. W tle projekt o IPN i ustawa medialna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!