Sejm: Ustawa o efektywności energetycznej trafi do prac w komisji

Sejm: Ustawa o efektywności energetycznej trafi do prac w komisji
W projekcie ustawy określono zasady opracowania tzw. krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej. (fot.:Nicholas Petrone/flickr.com/CC BY 2.0)

W czwartek (28 kwietnia) późnym wieczorem posłowie przeprowadzili pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o efektywności energetycznej, której celem jest m.in. zmniejszenie zużycia energii i strat podczas jej przesyłania. Projekt trafił do dalszych prac w komisji.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski ocenił podczas debaty w Sejmie, że po wdrożeniu rozwiązań zawartych w projekcie poprawi się efektywność energetyczna i innowacyjność polskiej gospodarki.

- Realizacja przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, poza wymierną oszczędnością energii, będzie stymulować również wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, szczególnie tych, które są zaliczane do kategorii wysoko energochłonnych - zaznaczył wiceszef resortu energii.

Piotrowski zwrócił uwagę, że projekt znosi obowiązek przeprowadzenia przetargu, w wyniku którego prezes URE dokonuje wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej.

- Będzie to stanowić znaczne uproszczenie procedury wydawania świadectw efektywności energetycznej. Rezygnacja z przetargów jest wynikiem negatywnych doświadczeń związanych z ich wprowadzeniem w 2013, 2014 i 2015 roku - podkreślił.

Zdaniem Marka Suskiego (PiS) projekt jest niezbędny.

- Są rozwiązania unijne, które nakładają na nas pewne obowiązki, które muszą być skonsumowane w tej regulacji - mówił. Poinformował, że chęć udziału w pracach sejmowej komisji nad tym projektem zgłosili przedstawiciele kilku stowarzyszeń zajmujących się m.in. energetyką i ochroną praw konsumenta. Suski wyraził poparcie dla projektu, a także nadzieję na twórczą pracę opozycji w komisji nad tą regulacją.

Andrzej Czerwiński (PO) zapewnił, że PO będzie pracować dalej nad projektem. Poparcie regulacji uzależnił jednak od jej ostatecznej redakcji.

- W zależności od tego, jaki końcowy kształt przyjmie ta ustawa, będziemy podejmować decyzję o jej poparciu lub nie - podkreślił.

Krzysztof Sitarski (Kukiz'15) zauważył, z kolei że projekt jest konsekwencją wprowadzenia do polskiego prawa (…) kolejnych etapów pakietu klimatyczno-energetycznego.

- Grozi nam spadek konkurencyjności europejskiej gospodarki względem innych państw. Mamy do czynienia z wysokim poziomem energochłonności w Polsce- zaznaczył. Zapewnił, że klub Kukiz'15 popiera regulację i opowiada się za skierowaniem jej do dalszych prac w komisji.

Pozytywnie o projekcie mówił Zbigniew Gryglas (Nowoczesna).

- Projekt ustawy wydaje się dobrze przygotowany, uwzględnione zostały obowiązki nałożone na nasz kraj dyrektywą. W uzasadnieniu do projektu w sposób właściwy dokonano oceny sytuacji bieżącej - podkreślił.

Również Monika Rosa (Nowoczesna) mówiła, że projekt to "dobra inicjatywa, która może łączyć, a nie dzielić". Jak oceniła, otwartym pytaniem pozostaje jednak to, jakiej efektywności energetycznej chcemy w Polsce. I na to pytanie nie ma odpowiedzi.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!