Sejm uczcił 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956

• Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
• W uchwale podkreślono, że Poznański Czerwiec, to jeden z decydujących protestów społeczeństwa w walce o wolność.

"W dniu 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu, robotnicy fabryki Cegielskiego, a także innych zakładów przerwali pracę i wyszli na ulicę, skandowali hasła socjalne, a także antykomunistyczne. Przed gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR zgromadziło się około 100 tysięcy ludzi. W obliczu bezradności władz, protestujący wdarli się do gmachu, a następnie opanowali więzienie, budynek sądu i zaatakowali symbol ówczesnej władzy - siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa" - czytamy w uchwale.

Jak podkreślono w uchwale, "w celu stłumieniu protestów, do miasta wjechały czołgi i wozy bojowe, rozpoczęły się wówczas walki, które trwały przez cały dzień - zginęły 74 osoby, około tysiąca osób było rannych, a setki aresztowanych, bitych i poniżanych".

Czytaj też: Resort budownictwa wprowadzi bon mieszkaniowy?

"Poznański Czerwiec jest jednym z decydujących protestów społeczeństwa w walce o wolność. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 60. rocznicę powstania Poznańskiego Czerwca w 1956 roku składa hołd jego bohaterskim uczestnikom" - czytamy w uchwale.

60 lat temu, 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm uczcił 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!