XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm uchwalił specustawę w związku ze szczytem NATO

Sejm uchwalił specustawę w związku ze szczytem NATO
Za rządową ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją szczytu NATO głosowało 301 posłów przy braku sprzeciwu (fot.: twitter.com/kancelariasejmu)

• Sejm uchwalił specustawę związaną z zaplanowanym na lipiec szczytem NATO w Warszawie.
• Zamówienie na dostawy, usługi i roboty budowlane w związku ze szczytem mają być wyłączone spod Prawa zamówień publicznych, przy zachowaniu podstawowych standardów.
• Za rządową ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją szczytu NATO głosowało 301 posłów przy braku sprzeciwu; 131 posłów wstrzymało się od głosu.
• Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jak wskazywano w przygotowanym przez MON projekcie, zasada jawności w Prawie zamówień publicznych pozwala na zapoznanie się z informacjami i dokumentacją przetargową uczestnikom postępowania i innym osobom. "Ze względu na rangę i charakter spotkania, jakim jest szczyt NATO, ujawnienie informacji związanych z jego organizacją mogłoby spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i państw biorących w nim udział. Dlatego do przygotowania tego przedsięwzięcia nie będą stosowane przepisy o zamówieniach publicznych" - argumentował rząd.

Udzielając zamówień związanych z organizacją szczytu, zamawiający będzie musiał przestrzegać czterech zasad. Po pierwsze, ma zamieszczać ogłoszenie o udzielanym zamówieniu na swojej stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Po drugie, zamawiający "prowadzi postępowanie w sposób przejrzysty i zapewnia równe traktowanie wykonawców, uwzględniając okoliczności mogące mieć wpływ na udzielenie zamówienia". Po trzecie, nie udostępnia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa i związanych z zamówieniem, jeżeli wykonawca zastrzegł, że nie mogą być udostępniane. Po czwarte, zamawiający "zamieszcza niezwłocznie" na swojej stronie BIP informację o udzieleniu zamówienia. Ma przy tym podać nazwę albo imię i nazwisko wykonawcy, z którym zawarł umowę, albo informację o nieudzieleniu zamówienia.

Nowoczesna wycofała zgłoszone w środowej (16 marca) debacie poprawki - dotyczące objęcia organizacji szczytu szczególnym nadzorem ze strony szefa CBA i zobowiązania go do przedłożenia sejmowej komisji sprawozdania z nadzoru oraz obowiązku podania przez MON kosztów organizacji szczytu.

Większość klubów podczas środowej debaty nie zgłosiła obiekcji do projektu. Tylko Cezary Grabarczyk (PO) pytał, czy "ten projekt jest zgodny z prawem europejskim i czy jest naprawdę niezbędny". Powołał się na opinię MSZ, zgodnie z którą planowane wyłączenie spod prawa o zamówieniach publicznych "wykracza poza dopuszczalne na mocy dyrektywy wyłączenia i jest niezgodne z prawem UE".

"Poza klubem PO wszyscy dostrzegamy wagę tego wydarzenia, a wy robicie wszystko, aby w tej sprawie doszło do porażki. (…) Oceniamy, że nie będzie konsekwencji Komisji Europejskiej z tytułu uchwalenia tej ustawy, ale jeśli szczyt nie powiódłby się ze względów organizacyjnych, to konsekwencje dla Polski byłyby dużo większe" - odpowiadał wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Ustawa - która liczy trzy artykuły - ma wejść w życie następnego dnia po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ma obowiązywać do 15 lipca 2016 r.

W budżecie państwa na organizację szczytu NATO zapisano ok. 160 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez MON, choć część środków przesunięto do budżetów innych podmiotów - MSWiA (44,7 mln), MSZ (7,8 mln) i wojewody mazowieckiego (6,4 mln).

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Specustawa potrzebna, by ŚDM przebiegły bezpiecznie

Specustawa jest potrzebna, by Światowe Dni Młodzieży przebiegły bezpiecznie - mówiła szefowa kancelarii premiera Bata Kempa, przedstawiając w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z przygotowaniami do wizyty papieża Franciszka i ŚDM.

Kempa przekonywała, że główny cel specustawy to sprawne i bezpieczne przeprowadzenie ŚDM oraz tworzenie pozytywnego wizerunku Polski; chodzi o to, by wydarzenie to przebiegło "w sposób bezpieczny, niezakłócony".

Minister wyraziła nadzieję, że wszystkie kluby będą sprawnie pracować nad projektem. "Mam nadzieję, że pochylimy się nad tą ustawą w trybie bardzo sprawnym i że uczynią to wszystkie kluby" - powiedziała.

Dziękowała służbom, które zajmują się już przygotowaniem i zabezpieczeniem wydarzenia, "tak, by młodych ludzi można było zaprosić do Polski i dać im jeden, podstawowy komunikat: +jesteście i będziecie w naszym kraju bezpieczni+".

Kempa dziękowała też posłom i senatorom, którzy będą chcieli wnieść wkład w ustawę i pracować nad nią w sposób koncyliacyjny. "Przyjmujemy oczywiście możliwość dyskusji bardzo szerokiej" - zapewniła.

Szefowa kancelarii premiera oceniła, że "przyjęcie ustawy jest ze wszech miar słuszne, ze wszech miar potrzebne".

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm uchwalił specustawę w związku ze szczytem NATO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!