Sejm: Uchwała ws. wsparcia inicjatyw uczczenia Bitwy Warszawskiej

Sejm: Uchwała ws. wsparcia inicjatyw uczczenia Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska toczyła się w połowie sierpnia 1920 r. na obszarze Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej (fot.pixabay)

• Senat poparł uchwałę w sprawie wsparcia obywatelskich inicjatyw uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą.
• Uchwała szczególnie wspiera inicjatywę wzniesienia w Warszawie pomnika upamiętniającego bitwę z 1920 r.

Uchwałę poparło 76 senatorów, nikt nie był przeciw, trzech senatorów wstrzymało się od głosu.

"Za cztery lata przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazwanej Cudem nad Wisłą - jednej z najważniejszych bitew w naszej historii, które zadecydowały także o losach Europy. W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy i w wielu innych miejscach żołnierze młodej, niepodległej Polski rozbili maszerującą na podbój świata sowiecką armię. To dzięki ich bezprzykładnemu męstwu i bohaterstwu oraz dzięki strategicznemu geniuszowi marszałka Józefa Piłsudskiego komunizm nie zawładnął wówczas naszym krajem. O tym pragniemy przypomnieć Polsce i światu" - głosi uchwała.

Senat zwraca się w niej do wszystkich środowisk politycznych i społecznych o godne uczczenie tej tak ważnej dla wszystkich rodaków rocznicy. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wspiera wszelkie obywatelskie przygotowania zmierzające do przypomnienia tego historycznego wydarzenia. W szczególności wspiera inicjatywę wzniesienia w Warszawie pomnika - monumentu upamiętniającego Bitwę 1920 r. i zwraca się do władz stolicy o dołożenie wszelkich starań, by możliwa była realizacja tego historycznego i patriotycznego przedsięwzięcia" - podkreślono.

Senat wyraził w uchwale nadzieję, że "dzięki wspólnemu społecznemu zaangażowaniu i wysiłkowi w sierpniu 2020 r., w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w stolicy przed pomnikiem Bitwy uczcimy pamięć naszych bohaterów i oddamy im hołd".

Czytaj też: Warszawa, PiS: Gronkiewicz-Waltz utrudnia postępowanie ws. decyzji reprywatyzacyjnych

Wcześniej podczas drugiego czytania projektu jego sprawozdawca Jan Maria Jackowski (PiS) podkreślił, że bitwa 1920 r. to była "ogromna chwała i zwycięstwo oręża polskiego w walce, która wydawało się, że jest skazana na przegraną". - Ta bitwa po ludzku trudna była do wygrania, ale dzięki znakomitemu dowództwu, umiejętnej pracy wywiadu i ogromnej determinacji i bohaterstwu żołnierza polskiego i mobilizacji całego narodu (...) został osiągnięty bezprecedensowy sukces. Bitwa określana też mianem Cudu nad Wisłą, bo miała miejsce 15 sierpnia, czyli w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i została uznana za jedną z najważniejszych bitew świata - mówił.

- W 2020 r. będziemy obchodzili 100. rocznicę tego zwycięstwa. W gronach samorządowców i społeczników pojawiła się idea, by w sposób godny przygotować się do uczczenia tego ogromnego zwycięstwa i by na trwałe w formie monumentu upamiętnić to bezprecedensowe wydarzenie. Pojawiła się idea Łuku Triumfalnego, były dość zaawansowane rozmowy z władzami stolicy, ale jakoś ta sprawa utknęła - powiedział. Jak zaznaczył, zostało już mało czasu, dlatego powstała idea uchwały Senatu, która przypominałaby o tej rocznicy i wskazywała, że Senat opowiada się za godnym uczczeniem tej wielkiej rocznicy. - To nie jest uchwała okolicznościowa (...) ale umożliwiająca w sposób godny przygotowanie się do rocznicy - zaznaczył.

Podczas dyskusji senatorowie wyrażali poparcie dla projektu, sygnalizowali jednak wątpliwości czy powinien mieć on formę uchwały czy apelu. Zastanawiano się także, w jaki sposób miałoby wyglądać wsparcie Senatu dla inicjatyw upamiętniających bitwę. Ostatecznie uchwała zyskała jednak poparcie większości członków izby wyższej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Uchwała ws. wsparcia inicjatyw uczczenia Bitwy Warszawskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!