XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm rozpoczął obrady uhonorowaniem ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

Sejm rozpoczął obrady uhonorowaniem ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie
Posłowie w czasie przyjmowania przez aklamację uchwały okolicznościowej (fot. twitter.com)

Sejm uczcił w środę 82. rocznicę Wielkiego Głodu na terenach obecnej Ukrainy i oddał hołd jego polskim ofiarom. W przyjętej uchwale posłowie zaapelowali m.in. o działania zmierzające do udokumentowania tej zbrodni i jej polskich ofiar.

Jak podkreślono w przyjętej przez aklamację uchwale, wiek XX został szczególnie ciężko naznaczony przez zbrodnie sowieckiego totalitaryzmu. W latach 1932-1933 w wyniku planowo wywołanego głodu na terenach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej i Kubania zostało zagłodzonych na śmierć kilka milionów ludzki, przypomniano w tekście uchwały.

- Skala i okrucieństwo tej zbrodni jest jedyne w swoim rodzaju. Dotknęło bez wyjątku wszystkich na wielkich obszarach kraju - zaznaczono.

- Posłanki i posłowie pochylają z szacunkiem głowy nad milionami ofiar Wielkiego Głodu i łączą się w bólu z narodem ukraińskim - czytamy w uchwale.

Sejm oddał w niej także szczególny hołd kilkudziesięciu tysiącom Polaków zmarłym w wyniku tej zbrodniczej akcji na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.

- Ich ofiara woła o pamięć - ocenili posłowie.

- Świadomi ogromu zaniechań i zaniedbań, które powodują, że w pamięci narodowej polskie ofiary Wielkiego Głodu nie znajdują godnego miejsca, Sejm zwraca się do instytucji nauki i kultury o rozpoczęcie pilnych działań zmierzających do udokumentowania tej zbrodni - czytamy w uchwale.

- Musimy podjąć trud policzenia i zidentyfikowania Polaków - ofiar Wielkiego Głodu, a także właściwego ich upamiętnienia - zaapelowali posłowie.

Historycy szacują, że w wyniku Wielkiego Głodu, za pomocą którego władze ZSRR walczyły z oporem wobec kolektywizacji na Ukrainie, zginęło 3,5 miliona ludzi. Niektórzy naukowcy mówią nawet o 10 milionach ofiar.

W najgorszych chwilach Wielkiego Głodu dziennie umierało do 25 tys. ludzi. Pustoszały wówczas całe wsie i dochodziło do przypadków kanibalizmu.

Klęska głodu nastąpiła w czasie, gdy ZSRR wysyłał za granice ogromne ilości zboża. Na Ukrainie, jak i w innych republikach Związku Radzieckiego od 1932 r. obowiązywało prawo pozwalające na rozstrzelanie człowieka, który ośmielił się zabrać z pola kołchozowego choćby jeden kłos.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm rozpoczął obrady uhonorowaniem ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!