XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm: Przyszli ambasadorzy w Niemczech i Algierii zostali zaopiniowani przez komisję

Sejm: Przyszli ambasadorzy w Niemczech i Algierii zostali zaopiniowani przez komisję
W Ber (fot.:pixabay.com)

Kandydaci na nowych ambasadorów Polski w Niemczech i Algierii zostali w czwartek (28 kwietnia) pozytywnie zaopiniowani przez sejmową komisję spraw zagranicznych. Placówkę w Berlinie objąć ma Andrzej Przyłębski, w Algierze - Witold Spirydowicz.

W wystąpieniu poświęconym strategii swojej misji w Berlinie kandydat na ambasadora RP w Berlinie podkreślał, że najważniejszym zadaniem placówki będzie "prezentowanie i wzmacnianie wizerunku Polski jako państwa demokratycznego, praworządnego, jako kraju o wspaniałej kulturze, w tym kulturze politycznej, mogącego być wzorem także dla państw Europy Zachodniej, (...) kraju, który pielęgnuje model cywilizacyjny oparty na chrześcijańskich korzeniach europejskiej kultury, wzbogaconych o grecki racjonalizm i rzymskie idee legislacyjne".

"Efektem pracy ambasady RP powinno być uzyskanie u niemieckiego partnera zrozumienia dla tego modelu funkcjonowania społeczeństwa, dla prawa do jego pielęgnowania i rozwijania" - mówił Przyłębski. "Z perspektywy mojej nowej misji w Berlinie oznacza to także współpracę z przedstawicielstwami krajów, które w podobny sposób widzą te kwestie i oczekują na polskie przywództwo w tworzeniu alternatywy dla obecnej linii rozwojowej UE" - dodał.

Zapowiedział również finalizację budowy nowej siedziby polskiej ambasady do 2019 roku. Przyłębski zwracał również uwagę na wzrastającą pozycję i aktywność Niemiec na scenie międzynarodowej, z którą - jak mówił - wiąże się konieczność zaangażowania Polski w dialog z Niemcami i korzystne kształtowanie wzajemnych relacji.

Przeczytaj: Czym będzie bronić kraju WP? Wywiad z prezesem PGZ

"Priorytety niemieckiej polityki zagranicznej, takie jak kryzys migracyjny, polityka wschodnia, polityka bezpieczeństwa i przyszłość UE są również naszymi priorytetami" - mówił.

Przyłębski poruszył również temat rozbieżności pomiędzy polityką rządów polskiego i niemieckiego w niektórych obszarach polityki europejskiej i międzynarodowej. Wymieniał w tym kontekście m.in. problemy kryzysu migracyjnego, konfliktu na Ukrainie, sprawę reakcji NATO i UE na nowe wyzwania i nowe zagrożenia dla porządku europejskiego oraz politykę energetyczną.

"Ponieważ w tych obszarach nasze stanowiska różnią się w dużym stopniu, ambasada RP w Berlinie powinna - w moim przekonaniu - odgrywać kluczową rolę w prezentowaniu polskiego stanowiska, w przedstawianiu naszych argumentów i przekonywaniu do naszych racji" - zaznaczył.

Wśród najważniejszych obszarów działania ambasady Przyłębski wymieniał m.in. współkształtowanie politycznych relacji dwustronnych, monitorowanie niemieckiej polityki zagranicznej, w tym w szczególności polityki europejskiej oraz prezentację i obronę polskiego stanowiska w najistotniejszych dla polskiej pozycji międzynarodowej kwestiach oraz dyplomację ekonomiczną.

Przyłębski ocenił jako "bardzo dobrą" dynamikę dialogu polsko-niemieckiego. Jednocześnie przyznał, że w naszych relacjach istnieją wciąż "problemy do rozwiązania". Do tych problemów zaliczył m.in. sytuację niemieckiej Polonii. Zwrócił uwagę, że ok. półtoramilionowa społeczność Polaków posiadających niemieckie obywatelstwo bądź ogół Polaków mieszkających na stałe w Niemczech (ok. 2 mln 200 tys.) stanowią "potężną grupę wsparcia, niewykorzystaną dotąd w pełni".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Przyszli ambasadorzy w Niemczech i Algierii zostali zaopiniowani przez komisję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!