XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu 75. rocznicy powstania NSZ

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu 75. rocznicy powstania NSZ
Jak przypomniano w treści uchwały, Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) liczyły od 80 do 100 tys. żołnierzy; były, po Armii Krajowej (AK), drugą co do wielkości wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. (fot. Sejm/twitter)

"Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę" - napisano w treści uchwały, upamiętniającej 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, przyjętej przez Sejm podczas piątkowego (15 września) posiedzenia.

Jak przypomniano w treści uchwały, Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) liczyły od 80 do 100 tys. żołnierzy; były, po Armii Krajowej (AK), drugą co do wielkości wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego.

"Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych" - napisano w treści uchwały, podkreślając także, że żołnierze NSZ brali udział w powstaniu warszawskim oraz akcji "Burza".

Zaznaczono również, że żołnierze nigdy nie pogodzili się z "podbojem Polski przez Związek Radziecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich, wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich".

"Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane" - podkreślono.

Oficjalne uroczystości obchodów 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych odbywać się będą 16 września w Warszawie. Patronatem honorowym uroczystości objął prezydent Andrzej Duda. Wezmą w ich udział m.in. weterani NSZ, a także członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ. Zaplanowano mszę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, uroczystości przy Pomniku Nieznanego Żołnierza oraz w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu 75. rocznicy powstania NSZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!