XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm przyjął nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS

Sejm przyjął nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS
(fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

Sejm przyjął nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. Będzie orzekać w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. PO zapowiedziała już zaskarżenie nowelizacji do TK.



Tuż po godzinie 19:00 Kamil Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej po raz kolejny złożył wniosek o przerwę. Jego zdaniem prace nad ustawą o TK przekraczają wszelkie granice. - Nie wyobrażam sobie, żeby Sejm nie skorzystał z możliwości uzyskania opinii ekspertów - powiedział. Wniosek został jednak odrzucony.

Po godzinie 20:00 rozpoczęło się głosowanie nad projektem o TK. Marek Ast przedstawił sprawozdanie komisji ustawodawczej ws. nowelizacji ustawy o TK. To trzecie czytanie. Następnie na mównicę weszła Agnieszka Pomaska z PO, która poprosiła o przerwę i wyjaśnienie sytuacji. Stwierdziła, że Marek Ast mówił nieprawdę i przypominała, że wczoraj głosowanie w komisji ustawodawczej niesłusznie zostało powtórzone. Wniosek został odrzucony.

Głos zabrał także Arkadiusz Mularczyk., który stwierdził, że PO doprowadził do kryzysu konstytucyjnego. - Musimy po was posprzątać, dziś kończymy kryzys konstytucyjny - powiedział.

Po kolejnych wypowiedziach posłów, Sejm zagłosował w sprawie wniosku opozycji, by odrzucić projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Za było 195 posłów, 233 przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Następnie w burzliwej atmosferze odbyły się głosowania nad poprawkami opozycji do nowelizacji ustawy autorstwa PiS, które kolejno odrzucano. Jutro ustawą zajmie się Senat.

Po godzinie 22:00 Sejm przyjął nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. Za przyjęciem całej nowelizacji, wraz z poprawkami, było 235 posłów, 181 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. PO zapowiedziała już zaskarżenie nowelizacji do TK. Po głosowaniu posłowie PiS wstali ze swoich miejsc, klaskali, skandując: demokracja.

W środę rano nowelę omówią senackie komisje, a potem zapewne cała Izba - PiS zapowiadało jej uchwalenie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Kluby PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL protestowały przeciw nowelizacji. Według PiS ma ona zakończyć kryzys konstytucyjny. "To Himalaje hipokryzji" - replikowała opozycja, przestrzegając przed możliwym paraliżem TK wskutek tej noweli.

Według nowelizacji, TK co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów (dziś jest to co najmniej 9). W składzie 7 sędziów będą zaś badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

Przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak dziś), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", a postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa). Nowi sędziowie TK ślubowanie będą składać - jak dziś - przed prezydentem.

Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu. W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

W ustawie pozostawiono zapis, że siedzibą TK jest Warszawa. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Co poza TK?

Posłowie zajęli się również m.in. projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, projektem ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE oraz projektem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

W jednym z pierwszych głosowań, Sejm poprawił nowelizację ustawy o PIT ws. podatku od wysokich odpraw, który przewiduje, że 70 proc. podatek od wysokich odpraw i odszkodowań nie będzie dotyczył wszystkich pracowników tylko zarządzających spółkami skarbu państwa. Za uchwaleniem nowelizacji bez poprawek głosowało 409 posłów, jeden był przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu.

Zobacz szczegóły: Sejm poprawił nowelizację ustawy o PIT ws. podatku od wysokich odpraw

Przyjęto także prostsze procedury związane z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzenie w naszym kraju europejskiej legitymacji zawodowej. Ustawę poparło 382 posłów, nikt nie zagłosował przeciwko, 34 posłów się wstrzymało.

Zobacz szczegóły: Łatwiej będzie o uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą

Kolejne przyjęte dziś zmiany przewidują, że szefowie agencji rolnych, m.in. KRUS, ARiMR i ARR będą powoływani przez premiera, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Za uchwaleniem zmian w przepisach opowiedziało się 235 posłów, 168 było temu przeciwnych, a 32 wstrzymało się od głosu.

Zobacz szczegóły:  Nie będzie konkursu na prezesa KRUS; będzie go powoływał premier

Sejm uchwalił również ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji porządkującą system kwalifikacji zawodowych w Polsce. Chodzi także o zapewnienie jakości kształcenia i wiarygodności dokumentów potwierdzających wiedzę i umiejętności osób posługujących się nimi. Za przyjęciem ustawy głosowało 396 posłów, 30 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Zobacz szczegóły: Sejm uchwalił ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

Jednogłośnie uchwalono jeszcze nowelizację ustawy o efektywności energetycznej. Dzięki temu w 2016 r. możliwe będzie wspieranie inwestycji mających na celu poprawianie tej efektywności. Za uchwaleniem nowelizacji było 435 posłów, nikt nie głosował przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz szczegóły: Sejm znowelizował ustawę o efektywności energetycznej

Zajęto się również nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dzięki temu możliwe będzie odroczenie - o pół roku - wejścia w życie kluczowej części ustawy o OZE regulującej m. in. system wsparcia dla najmniejszych "zielonych" źródeł i kwestii aukcji. Za nowelą głosowało 264 posłów, przeciw było 135, od głosu wstrzymało się 31.

Zobacz szczegóły: Sejm znowelizował ustawę o OZE

 

W mediach społecznościowych wrze od komentarzy na temat działań rządu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Sejm przyjął nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!