Sejm przyjął informację rządu o sytuacji międzynarodowej Polski

Sejm przyjął informację rządu o sytuacji międzynarodowej Polski
Za przyjęciem informacji rządu o sytuacji międzynarodowej głosowało 276 posłów. (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· Za głosowało 276 posłów, 177 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
· Premier zapewnia, że demokracja w Polsce ma się dobrze.
· Opozycja: Polsce grozi "orbanizacja", a PiS odpowiada za niepokój ws. Polski w Europie.

Sejm w czwartkowym głosowaniu przyjął informację na temat sytuacji międzynarodowej Polski i jej polityki zagranicznej oraz wzajemnych relacji Polska-UE, przedstawioną w środę przez premier Beatę Szydło.

Sprzeciw wobec przyjęcia informacji premier zgłosiła po środowej debacie opozycja, dlatego konieczne było głosowanie.

Przedstawiając w środę (13 stycznia) informację w Sejmie szefowa rządu podkreślała, że twierdzenia, iż w Polsce łamie się zasady demokratyczne, to pomówienie, a demokracja w Polsce ma się dobrze. Zaapelowała również do posłów o wsparcie rządu na arenie międzynarodowej.

Jak mówiła premier, nieprawdą jest, "że w Polsce łamane są zasady demokratycznego państwa prawa". "To jest pomówienie, demokracja w Polsce ma się dobrze" - powiedziała premier.

Świadczą o tym - powiedziała szefowa rządu - choćby protesty, "które są organizowane przez niektóre środowiska przeciwko rządowi i przeciwko zmianom, które są w tej chwili realizowane". "To jest dowód na to, że demokracja w Polsce funkcjonuje" - stwierdziła Szydło. Podkreśliła, że jest przekona, iż kiedy europejscy parlamentarzyści "poznają fakty i poznają bezzasadność zarzutów, uznają to".

Szydło zaznaczyła, że od początku funkcjonowania jej rząd wprowadza ten program i te reformy, do których zobowiązali go w wyborach obywatele. "W demokratycznych wyborach, a sądzę, że nie ma na tej sali ani jednej posłanki, ani posła, który kwestionuje demokratyczny wybór Polaków. Wierzę w to głęboko" - mówiła szefowa rządu.

"Nie twierdzę, że robimy wszystko najlepiej i nie popełniamy błędów, ale jeszcze raz powtórzę: realizujemy program, do którego zobowiązaliśmy się wobec wyborców. Obowiązkiem nas, polityków, jest ten demokratyczny wybór Polaków uszanować. Wierzę głęboko, że w tej izbie wszyscy politycy ten wybór szanują" - podkreśliła premier.

W debacie nad informacją opozycja przekonywała z kolei, że Polsce grozi "orbanizacja", a PiS odpowiada za niepokój ws. Polski w Europie.

Wiceszef klubu PO Rafał Trzaskowski podkreślał, że to PiS, a nie opozycja, jest odpowiedzialny za to, że Europa jest zaniepokojona sytuacją w Polsce. Zaapelował do PiS, by wycofał się ze zmian dot. TK, mediów, prokuratury i służby cywilnej. Marek Jakubiak (Kukiz'15) mówił, że jego klub stanowczo sprzeciwia się ingerencji państw ościennych w wewnętrzne sprawy Polski.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślał natomiast, że silną pozycję Polski buduje się nie poprzez konflikt, ale przez rozmowę. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił z kolei, że obrona dobrego imienia Polski nie oznacza obrony dobrego imienia PiS, często krytyka działań tej partii jest w interesie Polaków

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął informację rządu o sytuacji międzynarodowej Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!