Sejm, posiedzenie 5-7 lipca: wotum nieufności dla szefa MON i projekt ustawy o TK

Sejm, posiedzenie 5-7 lipca: wotum nieufności dla szefa MON i projekt ustawy o TK
Posiedzenie Sejmu potrwa od 5 do 7 lipca (fot. wikipedia.org)

• We wtorek nastąpi rozpatrzenie wniosku PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza.
• Kontynuowane będą także prace nad projektem nowej ustawy o TK oraz projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
• To wybrane punkty posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek (5 lipca) i potrwa do czwartku (7 lipca).

Według wstępnego harmonogramu obrad Sejmu pierwszym punktem posiedzenia, które rozpocznie się o godz. 9. 00 będzie wniosek PO o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza.

Według Platformy Macierewicz "osłabia pozycję tak ważnego resortu jakim jest Ministerstwo Obrony Narodowej, w efekcie obniżając w sposób oczywisty poczucie bezpieczeństwa obywateli". "Poprzez swoje decyzje i działania wykorzystuje MON do walki politycznej" - podkreśla PO.

W posiedzeniu Sejmu będzie uczestniczyła premier Beata Szydło oraz ministrowie. Szefowa rządu ma udzielić wsparcia ministrowie obrony.

Wcześniej, o godz. 8.00 we wtorek wniosek zaopiniuje sejmowa komisja obrony narodowej.

Nowe przepisy dot. Trybunału Konstytucyjnego

Również we wtorek posłowie będą kontynuowali prace nad nowymi przepisami dot. Trybunału Konstytucyjnego. Zostały one wypracowane przez podkomisję, a przed tygodniem zapoznawała się z nim sejmowa komisja sprawiedliwości, która przedstawi Sejmowi sprawozdanie ze swoich prac. Nowe przepisy są oparte na propozycji PiS, uznanej za "projekt bazowy" (podkomisja zajmowała się też projektami autorstwa PSL, Kukiz'15 oraz KOD, zgłoszonym jako obywatelski). W ocenie posłów opozycji projekt dotyczących TK to paraliż i kneblowanie Trybunału.

"To nałożenie knebla na Trybunał Konstytucyjny i właściwie koniec z trójpodziałem władzy w Polsce" - mówiła przed tygodniem Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) komentując przebieg prac sejmowej komisji sprawiedliwości nad projektem. Jej zdaniem ustawa w tej postaci "doprowadzi do spowolnienia prac TK, do paraliżu". Posłowie opozycji wytykali, że podczas prac nad nowymi przepisami nie przyjęto żadnej poprawki ani uwagi zgłoszonych przez opozycję.

Zarzuty te odpiera PiS przekonując, że to dobry projekt, zachowujący zasady trójpodział i równowagę władz. "Projekt jest dobry dla obywateli, jest dobry dla państwa polskiego, natomiast pewnie jest dotknięty tą wadą, że nie został napisany przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - ocenia PiS. "To z czym mamy teraz do czynienia, jest konsekwencją nieprzestrzegania pewnych zasad. Poprzednią ustawę napisali sędziowie TK i do dziś aktywnie krytykują wszystko, co proponuje rozwiązania inne niż te, które oni przyjęli w tamtej ustawie" - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS).

Zgodnie z projektem podkomisji pełen skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. W tym składzie TK ma orzekać w sprawach o szczególnej zawiłości, m.in., gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za zawiłą zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów TK lub skład z danej sprawy.

Orzeczenia co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów sędziów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji. Sędziów TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, a do dnia wejścia w życie planowanej ustawy nie podjęli swych obowiązków, prezes TK będzie musiał włączyć do składów orzekających i przydzielić im sprawy.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!