XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm poparł remont "Wielkiej Krokwi" w Zakopanem

Sejm poparł remont "Wielkiej Krokwi" w Zakopanem
W ostatnich dziesięciu latach na remonty i rozbudowę infrastruktury przeznaczonej do uprawiania sportów zimowych z budżetu państwa wydano ponad 190 mln złotych. (fot.:wikipedia.org/CC BY 3.0)

Nie ma żadnego zagrożenia związanego z remontem Wielkiej Krokwi w Zakopanem - wynika z informacji przedstawionych w czwartek parlamentarzystom przez przedstawicieli MSiT podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Remont obiektu, którego certyfikat wydany jest do końca 2016 roku, rozpocznie się zgodnie z planem w maju. Będzie obejmował szeroki zakres prac, nawet takie, które nie są wymagane do przedłużenia homologacji.

Przede wszystkim zostanie zmieniony profil i kąt nachylenia. Aktualnie istniejący - 10,5 stopnia - nie odpowiada obecnym standardom Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Zmiana profilu spowoduje, że będzie on wynosił na progu około 11-11,5 stopnia.

Wymienione zostanie z powodu zużycia technicznego poszycie skoczni, remont zostanie wykonany na buli i zeskoku, pojawią się nowe bandy, instalacja elektryczna. Na Krokwi zostanie dodatkowo zainstalowany rozbieg lodowy, który będzie wymagał nowej instalacji do jego mrożenia.

Przeczytaj: W Sejmie o medycznej marihuanie

Szacunkowa wartość inwestycji wynosi około 6 mln złotych, środki są zabezpieczone. Po remoncie Krokiew początkowo otrzyma homologację na pięć lat, a po prolongacie terminu - na dziesięć. Będzie obiektem całorocznym, przystosowanym do rywalizacji zarówno latem, jak i zimą.

W ostatnich dziesięciu latach na remonty i rozbudowę infrastruktury przeznaczonej do uprawiania sportów zimowych z budżetu państwa wydano ponad 190 mln złotych. Sfinansowano m.in. modernizację skoczni w Wiśle-Malince i "Skalite" w Szczyrku, tras biegowych i biathlonowych na Kubalonce, które obecnie ponownie potrzebują doinwestowania, tras zjazdowych FIS na Skrzycznem w Szczyrku, torów łyżwiarskich do jazdy szybkiej w Zakopanem i Tomaszowie Mazowieckim.

Aktualnie trwa modernizacja obiektu biathlonowego na Jamrozowej Polanie w Dusznikach Zdroju (koszt 3,5 mln złotych), która zakończy się w listopadzie 2016 oraz budowa tras nartorolkowych i biegowych w ramach Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej w gminie Grybów. Inwestycja ma się zakończyć na początku października, a dofinansowanie z budżetu wyniosło 1,5 mln złotych. W planie wieloletnim MSiT jest m.in. rozbudowa tras biegowych w COS w Zakopanem, modernizacja całego kompleksu Średniej Krokwi.

Podsekretarz stanu w MSiT Ryszard Szuster wyjaśnił, że decyzja dotycząca zadaszeniu toru łyżwiarskiego w Tomaszowie Mazowieckim a nie warszawskich "Stegien", była podyktowana m.in. względami ekonomicznymi. Inwestycja w Warszawie kosztowałaby około 50 mln złotych, gdy w Tomaszowie 25 mln. Do tego doszła bliskość COS w Spale, gdzie jest doskonała baza treningowo-noclegowa.

"Naszym zadaniem jest racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi. Z przeprowadzonej dokładnej analizy ekonomicznej jasno wynikało, że Tomaszów ma więcej atutów. Wśród nich także determinację miejscowego samorządu, który się bardzo zaangażował w prace. Mam nadzieję, że już na wiosnę 2017 roku w Tomaszowie odbędą się mocno obsadzone zawody międzynarodowe" - powiedział Szuster.

Przedstawiciel resortu wyjaśnił także, że przewidywane koszty utrzymania obiektu w Tomaszowie w przyszłości będą wynosiły rocznie około 2 mln złotych, gdy w Warszawie byłyby dwa razy wyższe.

Drugim tematem czwartkowego posiedzenia komisji była informacja oceniająca efekty akcji "Stop zwolnieniom z WF-u". Prowadzona od czterech lat przyniosła minimalne efekty w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

Zdecydowanie gorzej jest w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie prawie 15 procent uczniów unika tych zajęć. Jak zapewnili przedstawiciele MSiT, akcja będzie w tym roku nadal kontynuowana. Wiadomo jednak, że do zajęć z wychowania fizycznego trzeba także przekonać rodziców, którzy najczęściej, bez żadnego uzasadnienia, zwalniają z nich dzieci.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm poparł remont "Wielkiej Krokwi" w Zakopanem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!