Sejm ogłosił 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

Sejm ogłosił 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej
W Sejmie obecna była delegacja parlamentu Węgier z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem na czele. (fot.: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Jednogłośnie posłowie zdecydowali w piątek, 26 lutego o podjęciu okolicznościowej uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej.

W tym roku mija 60 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca i węgierskiej rewolucji 1956 r. Przyjęcie tej specjalnej uchwały przez Sejm obserwowała przebywająca z wizytą w Polsce delegacja parlamentu Węgier z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem na czele.

- Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier, przekonane o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń dla wspólnej historii obu Narodów, ustanawiają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej - czytamy w uchwale.

W dokumencie podkreślono, że „bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”.

- Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 roku stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić - napisali posłowie.

Jednobrzmiącą uchwałę podjął także wcześniej Senat, a w parlamencie węgierskim nastąpi to w najbliższych dniach – z tej okazji do Budapesztu udaje się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

8 czerwca 1956 r. w Poznaniu robotnicy Zakładów im. Stalina rozpoczęli strajk generalny pod hasłem „Chleba i wolności” i wyszli na ulice – był to pierwszy masowy bunt robotniczy w PRL. Według Instytutu Pamięci Narodowej w wyniku starć zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 aresztowano.

Powstanie węgierskie 1956 r. zapoczątkował zorganizowany 23 października wiec studentów w Budapeszcie w geście solidarności z czerwcowym zrywem Polaków. Demonstracje przerodziły się w rewolucję, a potem w walkę z sowiecką okupacją - brutalnie przerwaną i utopioną we krwi oraz fali represji.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm ogłosił 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!