XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm, obrady: Czym zajmą się posłowie?

Sejm, obrady: Czym zajmą się posłowie?
W Sejmie będzie debata nad wnioskiem o referendum edukacyjne (fot.sejm.gov.pl)

We wtorek (20 czerwca) rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu.

• Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o popieraniu budownictwa mieszkaniowego.

• Posłowie rozpatrzą też senacki projekt noweli ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

• Do porządku obrad wprowadzono debatę nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że skreślił z porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu projekt zmian w ustawie o KRS oraz w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

Rządowy projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wynika z założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Projektowane przepisy pozwolić mają na finansowanie budowy dodatkowych powierzchni użytkowych, które mają m.in. zaspakajać potrzeb osób starszych, chodzi np. o pomieszczenia rekreacyjne czy ambulatoryjne. Koszty związane z ich utrzymaniem mają ponosić najemcy w równych częściach.

Aby ułatwić finansowanie przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, w projekcie podwyższono z 25 do 30 proc. maksymalny poziom kwoty partycypacji najemcy w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

Zobacz też: Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 19-25 czerwca 2017 r.

Sejm zajmie się także rządowym projektem noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który "eliminuje bariery w segmencie spółdzielczych praw lokatorskich.

Posłowie rozpatrzą też senacki projekt noweli ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowela reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym gloryfikujących ustrój totalitarny. Przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny.

Te kwestie porządkuje już ustawa z 1 kwietnia 2016 r., daje ona ogólną definicję propagowania komunizmu i wskazuje rozwiązania, dzięki którym zakazane zostało nadawanie przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ustawa eliminuje także z przestrzeni publicznej już istniejące symbole ustrojów totalitarnych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm, obrady: Czym zajmą się posłowie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!