XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm. Medyczna marihuana. Arłukowicz oskarża o sabotowanie prac komisji

Sejm. Medyczna marihuana. Arłukowicz oskarża o sabotowanie prac komisji
Poseł Bartosz Arłukowicz zaczynał pracę w Sejmie w SLD. Potem przeszedł do PO. (fot.:twitter.com/Arlukowicz)

Przewodniczący podkomisji zajmującej się projektem dot. medycznego wykorzystania marihuany, Grzegorz Raczak (PiS), nie realizuje zaleceń komisji zdrowia i nie przedstawia projektu ustawy - powiedział we wtorek (17 stycznia) przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Sejmowa podkomisja zajmująca się złożonym przez klub Kukiz'15 projektem nowelizacji dotyczącym medycznego wykorzystania marihuany rozpoczęła prace w październiku ub.r.

"13 stycznia upłynął termin; (...) poseł (Grzegorz) Raczak - po dwukrotnej prośbie o wydłużenie terminu pracy podkomisji ds. leczniczej marihuany - nie przedstawił do tej pory projektu ustawy" - poinformował Arłukowicz na wtorkowym posiedzeniu komisji zdrowia.

Zapowiedział, że poprosi prezydium komisji o spotkanie w tej sprawie. "Tak naprawdę poseł Raczak nie realizuje zaleceń komisji zdrowia i nie przedstawia projektu ustawy dotyczącego leczniczej marihuany" - powiedział Arłukowicz.

Zastępca przewodniczącego komisji Tomasz Latos (PiS) wyraził przekonanie, że poseł Raczak "chce jak najlepiej wywiązać się ze swej roli". "Były pewne obiektywne przeszkody, o których wszyscy wiemy; jestem przekonany, że w najbliższych dniach procedowanie nad tą ustawą zostanie zakończone" - powiedział Latos.

Raczak unikał kontaktu z mediami we wtorek.

Projekt przedstawiony przez Kukiz'15 miał umożliwić pacjentom po uzyskaniu zezwolenia samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii. Warunkiem uprawy byłoby uzyskanie specjalnego zezwolenia.

We wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek wyraziła nadzieję, że komisja jak najszybciej zakończy prace nad projektem. "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach" - powiedziała.

W grudniu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas informował, że resort zdrowia chce wprowadzić pewne możliwości stosowania preparatów zawierających pochodne marihuany, zaznaczył jednocześnie, że one "są preparatami narkotycznymi i tak będą traktowane". Powiedział, że warunkiem ich zastosowania powinny być m.in. wyraźne wskazania lekarskie i pełna diagnoza, a leczenie powinno być odpowiednio odnotowane w dokumentacji pacjenta.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm. Medyczna marihuana. Arłukowicz oskarża o sabotowanie prac komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!