Sejm m.in. o wprowadzeniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Sejm m.in. o wprowadzeniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania
Sejm rozpatrzy propozycję ws. ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek (fot. twitter/Sejm)

• Sejm na rozpoczynającym się we wtorek (12 kwietnia) posiedzeniu zajmie się m.in. propozycją wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz projektem wiążącym się z kwestią przyjmowania uchodźców.
• Rozpatrzy też propozycję ws. ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek.

Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, który zakłada wprowadzenie do polskiego prawodawstwa klauzuli obejścia prawa, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania.

Klauzula ma uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Minister finansów miałby wydawać tzw. opinie zabezpieczające, mające gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać niezależna od ministerstwa Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania.

Czytaj też: Rząd m.in. o VAT na niektóre produkty medyczne i powołaniu Akademii Sztuki Wojennej

Niewykluczone, że Sejm zajmie się w tym tygodniu także projektem ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji administracji podatkowej i kontroli skarbowej, który przewiduje, że resort finansów będzie mógł powołać spółkę celową, która ma przygotować narzędzia informatyczne ułatwiające fiskusowi walkę z oszustwami w VAT.

Sejm będzie też kontynuował pracę nad projektem ustawy obniżającym limit płatności gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Według rządowego projektu noweli, firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu. Zmiany, według resortu, mają na celu ograniczenia szarej strefy.

Ponadto posłowie rozpatrzą projekt zmian w Kodeksie pracy służy harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.

Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy zakłada, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie.

W projekcie proponuje się również doprecyzowanie upoważnienia dla rządu do określenia w rozporządzeniu wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Wiążą się one - według propozycji - z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów. Brane pod uwagę mają być też sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.

Sejm zajmie się też ponownie rządowym projektem nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zakłada on wydłużenie terminu przewidzianego na przekazanie przez komendanta głównego policji, komendanta głównego Straży Granicznej lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, informacji Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Polski może stanowić zagrożenie "dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego".

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm m.in. o wprowadzeniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!