Sejm kończy wakacje

Sejm kończy wakacje
Sejm wybierze też sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jedynego kandydata - Justyna Piskorskiego - zgłosił PiS. (fot.sejm.pl)

Sejm, który we wtorek (12 września) rozpoczyna czterodniowe posiedzenie - pierwsze po wakacyjnej przerwie - wysłucha informacji rządu o działaniach wz. nawałnicami, które w sierpniu przeszły nad Polską. Posłowie zajmą się też projektami ustaw: o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych i o statusie sędziów TK.

• W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, który zakłada, że w przypadku niewypłacalności biuro turystyczne będzie miało obowiązek niezwłocznego poinformowania marszałka województwa o zaistniałej sytuacji.

• Posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

• Sejm wybierze też sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jedynego kandydata - Justyna Piskorskiego - zgłosił PiS.

We wtorek rano posłowie wysłuchają informacji rządu na temat działań podejmowanych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia, głównie nad woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W ich wyniku zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 58 osoby, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunki Lasów Państwowych dotyczącego strat wynika, że to 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Sejm rozpatrzy projekt prezydenta dot. wprowadzenia całkowitego zakazu korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat. Jego celem jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych oraz Prawa zamówień publicznych. Zakłada on zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost. Wydatki na obronność mają w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. Wiąże się to z ustaleniami państw NATO podjętymi na szczycie w Newport w 2014 r., a potwierdzonych w 2016 r. na szczycie w Warszawie oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych do 2 proc. PKB (liczonych wg metodologii NATO, tj. w odniesieniu do budżetu roku bieżącego).

Zwiększenie wydatków obronnych ma umożliwić reorganizację struktury i systemu dowodzenia sił zbrojnych i przyspieszyć modernizację "przy aktywnym zaangażowaniu polskiego przemysłu obronnego". Zwiększenie stanu etatowego sił zbrojnych wiąże się z formowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej, które docelowo mają liczyć ponad 50 tys. osób. Według szacunków zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat.

Posłowie zajmą się także rządowym projektem noweli ustawy o cudzoziemcach, który przewiduje, że cudzoziemcy spoza UE będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.

Przygotowany przez MSWiA projekt ma wdrożyć do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 15 maja 2014 r. ws. warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 29 listopada 2016 r. Według przywołanych w projekcie szacunków Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. cudzoziemców.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm kończy wakacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!