XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm i senat przesłuchają kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej

Sejm i senat przesłuchają kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej
RPP jest ciałem działającym przy NBP i współdecydującym o polityce pieniężnej i monetarnej państwa (fot. NBP/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Początek przesłuchań zaplanowany jest na godzinę 12:00 12 stycznia br.
• Radę opuszcza dwóch członków, których parlament ma zastąpić.
• prof. Grażyna Ancyparowicz i prof. Eryk Łon mają największe szanse na wybór.
• Opozycja zgłasza prof. Stanisława Gomułkę i prof. Cezarego Wójcika.

We wtorek posłowie i senatorowie będą przesłuchiwać kandydatów do RPP zgłoszonych przez kluby sejmowe i senackie. Posiedzenia komisji finansów obu izb zaplanowano w tym samym czasie - mają się zacząć w południe.

20 stycznia 2016 r. wygasają kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm; Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Posłowie PO zgłosili natomiast prof. Cezarego Wójcika z SGH, a kluby Nowoczesnej i PSL prof. Stanisława Gomułkę.

W tym samym czasie senacka komisja budżetu i finansów publicznych ma zapoznać się z czterema kandydatami zgłoszonymi przez senatorów. Powołanie i zaprzysiężenie nowych, wybranych przez Senat członków RPP ma mieć miejsce podczas najbliższego, zaczynającego się w środę posiedzenia Senatu.

O kandydaturze Jerzego Kropiwnickiego do RPP pisaliśmy tutaj. Przeczytaj.

24 stycznia 2016 roku wygasają kadencje wybranych przez Senat w 2010 r. członków RPP: Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera. Jest raczej przesądzone, że do Rady zostaną powołani kandydaci zgłoszeni przez PiS, który ma większość w Senacie. To członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, były minister i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz dr Marek Chrzanowski z SGH. Natomiast senatorowie PO zgłosili Marka A. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Kadencja trzeciego "sejmowego" członka RPP, Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa 9 lutego 2016 r. Kolejnym kandydatem posłów PiS na jej miejsce jest prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku, posłowie PO zapowiedzieli natomiast zgłoszenie byłego ministra finansów Mateusza Szczurka.

Kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Kandydatów na ich miejsce wskaże prezydent Andrzej Duda. W mediach w kontekście kandydatów prezydenckich wymienia się m.in. nazwisko byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszarda Bugaja. Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki.

Jedynym członkiem RPP, który w najbliższym czasie nie będzie wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.

Dziewięciu członków RPP na 6 lat wybierają (po trzech) prezydent, Sejm i Senat. Członkiem Rady można być tylko raz.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm i senat przesłuchają kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!