XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm i Senat: Marszałkowie piszą list na 1050-lecie Chrztu Polski

Sejm i Senat: Marszałkowie piszą list na 1050-lecie Chrztu Polski
Cytat z listu: Nowa religia niosła ze sobą wysoką kulturę prawną i polityczną, a ukształtowanie efektywnie działającej organizacji kościelnej ułatwiło Mieszkowi zarządzanie państwem. (fot:sejm.gov.pl)

•Przyjęcie chrztu włączyło Polskę w krąg świata chrześcijańskiego; akt chrztu diametralnie odmienił życie Polaków - napisali we wspólnym liście marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski.
•W czwartek (14 kwietnia) rozpoczynają się centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Przyjęcie chrztu włączyło Polskę w krąg świata chrześcijańskiego, tworząc nowoczesne podstawy identyfikacji kulturowej i religijnej mieszkańców państwa piastowskiego, a w konsekwencji również politycznej i narodowej Polaków. Chrzest umocnił podmiotowość w środowisku międzynarodowym oraz wewnętrzną spoistość państwa, wprowadzając naszą ojczyznę do grona państw cywilizacji zachodniej - napisali marszałkowie w liście umieszczonym w czwartek na stronach internetowych Sejmu i Senatu.

Zwrócili uwagę, że początek chrystianizacji uznajemy od wieków za symboliczną cezurę państwowości polskiej, a dzięki przyjęciu chrztu książę Mieszko stał się równy w swojej pozycji wobec innych władców ówczesnych państw chrześcijańskich.

- Polska zyskała opiekę Stolicy Apostolskiej, a do kraju napłynęli duchowni, którzy odegrali wyjątkowo ważną rolę w każdej dziedzinie życia. Warto wspomnieć chociażby biskupa Jordana i świętego Wojciecha oraz licznych zakonników, lokujących swoje klasztory na polskich ziemiach - czytamy.

Przeczytaj: Wywiad z prymasem Polski o rocznicy

Marszałkowie podkreślili, że nowa religia niosła ze sobą wysoką kulturę prawną i polityczną, a ukształtowanie efektywnie działającej organizacji kościelnej ułatwiło Mieszkowi zarządzanie państwem.

- Duchowni stworzyli także zręby kancelarii i dyplomacji państwowej. To oni niejednokrotnie reprezentowali interesy państwa w środowisku międzynarodowym jako posłowie księcia. Księża, znając język łaciński, prowadzili książęcą korespondencję. Ich zapiski w kronikach stanowią główne źródło poznania początków państwowości polskiej, zrozumienia sposobu myślenia władcy i jego poddanych. Bez takich przekazów źródłowych współczesna wiedza historyczna byłaby niepełna i niedoskonała - zauważyli.

- Akt chrztu diametralnie odmienił życie Polaków, nie tylko dostarczył odmienne od dotychczasowych zasady moralne, ale dał im całkowicie nowe, nieznane wcześniej możliwości działania. W ceremonii chrztu uczestniczył, co prawda, tylko książę i jego najbliżsi (dwór), jednak akcja ewangelizacyjna objęła pozostałe grupy społeczne oraz inne plemiona tworzące społeczeństwo feudalne Polski piastowskiej - napisali w liście marszałkowie.

Zauważyli też, że dzięki pojawieniu się nowego, opartego na Dekalogu, prawa ukształtowały się zasady moralne i bardziej egalitarne stosunki społeczne.

- Tożsamość chrzcielna i wiara stały się spoiwem skutecznie jednoczącym podzielone społeczeństwo, niedawno zjednoczone przez dynastię Piastów. Surowe pogańskie obyczaje znikały. W ich miejsce pojawił się dialog, zrozumienie i tolerancja, oparte na miłości Boga i bliźniego - podkreślili.

W liście marszałkowie przytoczyli też słowa Jana Pawła II:

- Mówiąc bowiem o chrzcie, nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości. W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie.

Przeczytaj: Trwa inspekcja budynków na szczyt NATO w Warszawie

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W czwartek w Wielkopolsce rozpoczynają się centralne, trzydniowe uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Od rana w Gnieźnie odbywać się będą uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po południu, na Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I, biskupi, pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka złożą wyznanie wiary.

W katedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W piątek i sobotę uroczystości jubileuszowe, w tym posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, będą kontynuowane w Poznaniu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm i Senat: Marszałkowie piszą list na 1050-lecie Chrztu Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!