Sejm chce utworzeniem akademii w Gorzowie Wielkopolskim

Sejm chce utworzeniem akademii w Gorzowie Wielkopolskim
Poseł klubu Kukiz'15 Jarosław Porwich zwrócił uwagę, że Gorzów Wielkopolski leży w regionie z najsłabszymi dochodami na jednego mieszkańca. (fot.:pixabay.com)

• Za utworzeniem Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim z działającej tam PWSZ opowiedzieli się posłowie.
• PWSZ nie spełnia obecnie warunków do nadania jej statusu Akademii, ustawa daje 3 lata na uzyskanie przez wydziały uczelni uprawnień do nadawania stopnia doktora.

Za uchwaleniem ustawy o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim zagłosowało w środę 405 posłów, przeciw - 7, wstrzymało się 9.

W myśl ustawy, przygotowanej przez posłów PiS, Akademia w Gorzowie Wlkp. rozpocznie swoją działalność 1 września 2016 roku. Utworzy się ją z działającej w tym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Akademia przejmie prawa i zobowiązania PWSZ, a pracownicy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej będą pracowali i studiowali w Akademii.

- Gorzów Wielkopolski jest jedyną stolicą województwa, w której nie funkcjonuje samodzielna, publiczna uczelnia akademicka. Aby Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża mogła nadal dynamicznie się rozwijać potrzebne jest przede wszystkim wzmocnienie i rozszerzenie rozwoju kształcenia i prowadzenia badań naukowych oraz współpracy międzynarodowej - mówiła podczas drugiego czytania w Sejmie poseł sprawozdawca Marzena Machałek z PiS.

Poseł klubu Kukiz'15 Jarosław Porwich zwrócił uwagę, że Gorzów Wielkopolski leży w regionie z najsłabszymi dochodami na jednego mieszkańca.

- Oznacza to, że spora część młodzieży nie mając uczelni akademickiej na miejscu, nie podejmie studiów w ogóle, bo nie będzie jej stać na kształcenie poza miejscem zamieszkania - mówił Porwich.

Uczestnicy sejmowej debaty - mimo poparcia idei utworzenia Akademii w Gorzowie Wielkopolskim - zwracali jednak uwagę, że na razie PWSZ nie spełnia warunków upoważniających do nadania jej statusu Akademii. Nie ma bowiem uprawnień do nadawania stopnia doktora w dwóch dyscyplinach naukowych. Kluczowy w ustawie jest artykuł siódmy, który mówi, że wydziały Akademii, w terminie trzech lat od dnia jej utworzenia, mają dostosować liczbę posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.

Przeczytaj: Sejm o azyl dla cudzoziemców

- PWSZ dostaje tytuł Akademii niejako na kredyt. Oczywiście dawanie uprawnień awansem nie jest rzeczą niezwykłą. Z drugiej strony nikt z nas nie chciałby być leczony przez studenta pierwszego roku, który dostał tytuł lekarza pod warunkiem zdania wszystkich egzaminów. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że ośrodki naukowe szczególnie tak nobilitujące jak Akademia w mniejszych miejscowościach są darem bardzo rzadkim i bardzo oczekiwanym. Dają szansę dla tych, którzy ze względów finansowanych lub rodzinnych nie mogą studiować w dużych, odległych ośrodkach uniwersyteckich - zaznaczył poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

Podczas sejmowej debaty reprezentująca PiS minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że marzenie o powstaniu Akademii w Gorzowie dojrzewało latami i było udziałem wielu środowisk.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!