XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm 21 września o projektach dot. aborcji oraz powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej

Sejm 21 września o projektach dot. aborcji oraz powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej
Posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 21, 22 i 23 września (fot. wikipedia.org)

• Sejm, który w środę 21 września rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji.
• Jeden z nich wprowadza jej całkowity zakaz, drugi - liberalizuje obecne przepisy.
• Posłowie zajmą się też m.in. propozycją powołania Krajowej Administracji Skarbowej.

W środę rano w głosowaniu rozstrzygnięte ma zostać, czy Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AWM), który zakłada odstąpienie od konkursów przy zatrudnianiu na kierowniczych stanowiskach w AMW. Wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad sprzeciwiła się PO. 

Przygotowana przez MON propozycja przewiduje, że to szef resortu obrony narodowej będzie określał w rozporządzeniu organizację wewnętrzną AMW, w tym stanowiska kierownicze. Uzasadniając sprzeciw klubu PO rzecznik partii Jan Grabiec stwierdził, że od wielu miesięcy dochodzi do "systematycznego łamania zasad kwalifikacji i konkursów jako naczelnego wyznacznika tego, kto może pełnić funkcje państwowe i funkcje w spółkach Skarbu Państwa".

W porządku obrad posiedzenia Sejmu znajdują się projekty zmian w przepisach dotyczących aborcji - ich pierwsze czytania mają zostać przeprowadzone w czwartek.

Obywatelski projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" wprowadza całkowity zakaz aborcji oraz kary za spowodowanie śmierci dziecka poczętego. Pod projektem podpisało się ponad 450 tys. osób. Zdaniem autorów projektu, obecna "oferta aborcyjna" musi zostać zastąpiona systemem wsparcia, który zapewni każdemu dziecku potrzebną pomoc, a rodzinom - poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj też: Kluby podzielone w sprawie projektów dot. aborcji

Propozycje komitetu "Stop aborcji" przewidują, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Matka - w myśl projektu - ma nie podlegać karze, jeśli działała nieumyślnie.

Z kolei pod przygotowanym przez komitet "Ratujmy Kobiety" obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji złożono ponad 215 tys. podpisów. Projekt przewiduje prawo kobiety do przerwania ciąży do końca 12 tygodnia; później aborcja byłaby dopuszczalna w tych samych przypadkach, w jakich obecnie jest dozwolona - czyli gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

Zgodnie z projektem, przerwania ciąży dokonuje lekarz w możliwie najwcześniejszym stadium. W razie złożenia przez kobietę pisemnej zgody na przerwanie ciąży przed zakończeniem jej 12 tygodnia zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu 72 godzin. W przypadkach ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne do 24. tygodnia; w razie gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie i nie ma możliwości jej wyleczenia, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne bez ograniczeń. Jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, aborcja dopuszczalna byłaby do 18. tygodnia ciąży.

Projektowana ustawa wprowadza ponadto do programów nauczania szkolnego przedmiot "wiedza o seksualności człowieka" - dostosowany do wieku oraz potrzeb uczniów, od 1 klasy szkoły podstawowej, w wymiarze nie mniej niż jedną godzinę lekcyjną tygodniowo.

Sejm zajmie się ponadto poselskim projektem ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, pod którym podpisali się posłowie klubów: Kukiz'15, PO oraz niezrzeszeni. Projekt wprowadza zakaz tworzenia więcej niż jednego zarodka.

Czytaj też: Ustawa o KAS, Celnicy.pl apelują o odrzucenie projektu i grożą strajkiem

W projekcie proponuje się m.in. zmianę definicji zarodka. Obecnie w ustawie o leczeniu niepłodności zapisane jest, że zarodek to "grupa komórek powstała wskutek pozaustrojowego połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej, od zakończenia procesu zlewania się jąder komórek rozrodczych (kariogamia) do chwili zagnieżdżenia się w śluzówce macicy". Wnioskodawcy chcą, by zarodek definiować jako "dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej".

Projekt przewiduje także zmianę artykułu określającego, w jaki sposób powinno być prowadzone leczenie niepłodności, który obecnie stanowi: "z poszanowaniem godności człowieka, prawa do życia prywatnego i rodzinnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia, zdrowia, dobra i praw dziecka". Wnioskodawcy chcą m.in. dodania: "ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia" oraz zapisania, że żadne z działań podejmowanych na podstawie ustawy nie może naruszać praw i dobra dziecka poczętego.

Posłowie mają zająć się także - w środę - złożonym przez posłów PiS projektem ustawy, który dotyczy powołania Krajowej Administracji Skarbowej w miejsce obecnie funkcjonujących: administracji podatkowej, kontroli skarbowej, i Służby Celnej w celu skonsolidowania administracji.

Zapowiadany przez Ministerstwo Finansów projekt wpłynął do Sejmu na początku czerwca, jako druk poselski. Zgodnie z projektem, w miejsce funkcjonujących obecnie: służby celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej, zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa, która ma być podporządkowana ministrowi finansów; jej szefem ma być wiceminister finansów. Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Według autorów projektu powołanie KAS ma prowadzić do: ograniczenia skali oszustw podatkowych; zwiększenia skuteczności poboru należności podatkowych i celnych; zwiększenia poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych; zapewnienia obsługi klienta na wysokim poziomie i obniżenia kosztów funkcjonowania administracji skarbowej.

Wprowadzenie zmian kontestują celnicy, którzy m.in. obawiają się redukcji zatrudnienia. Wielu w ramach "cichego protestu" poszło na zwolnienia lekarskie, kontrole na granicach prowadzono skrupulatniej. Na początku czerwca celnicy protestowali też przed Sejmem. Ich zdaniem zmiana nie poprawi skuteczności walki z szarą strefą, a - jak podnoszą - służba celna wypracowuje dla budżetu państwa jedną trzecią dochodów.

Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy zapowiedział, że w środę celnicy będą w Sejmie. Według niego, celnicy mają nadzieję na odrzucenie projektu; jeżeli tak się nie stanie, to ewentualny plan działań związku przewiduje m.in. protesty.

W środę posłowie zajmą się też rządowym projektem ustawy, która ma ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, a w tej chwili przede wszystkim walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). Projekt autorstwa resortu rolnictwa wprowadza rozwiązania, mające usprawnić działania Inspekcji Weterynaryjnej.

Według autorów propozycji, dzięki zmianom w przepisach Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła lepiej identyfikować podmioty prowadzące działalność nadzorowaną (np. gospodarstwa, targowiska, miejsca gromadzenia i punkty skupu zwierząt). Do rejestru takich podmiotów włączony zostanie bowiem numer ewidencyjny PESEL albo numer identyfikacyjny REGON, dzięki czemu usprawniona zostanie identyfikacja podmiotów nadzorowanych.

Kolejny punkt posiedzenia Sejmu, to rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który dotyczy otwarcia rynku i liberalizacji norm w zakresie transportu kolejowego, stosownie do przepisów unijnych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie: określenia składników infrastruktury kolejowej, procesu alokacji zdolności przepustowej i pobierania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej.

Posłowie wysłuchają również informacji o stanie lasów oraz o realizacji "Krajowego Programu Zwiększania Lesistości" w 2014 r. oraz informacji o realizacji "Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2015" w roku 2015.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm 21 września o projektach dot. aborcji oraz powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!