XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm, 13 grudnia: Uchwała, zdjęcia i akcja pamięci IPN

Sejm, 13 grudnia: Uchwała, zdjęcia i akcja pamięci IPN
IPN proponuje Polakom zapalanie świec, jako gest pamięci o ofiarach stanu wojennego. Takiego gestu solidarności dokonał Jan Paweł II w tragiczny grudzień 1981 roku. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Dziś Sejm upamiętni stan wojenny uchwałą.
• 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętni też wystawą zdjęć.
• IPN natomiast proponuje Polakom gest zapalenia świecy, jako symbol pamięci o ofiarach tragicznego czasu początku lat 80. XX w.

W Sejmie, we wtorek (13 grudnia) będą posłowie, senatorowie i inni przedstawiciele władz publicznych. Ich obecność jest związana z 32 posiedzeniem Sejmu, ale także z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Kancelaria Sejmu informuje, jak tę rocznicę uczczą posłowie i senatorowie:

- Sejm VIII kadencji planuje przyjąć uchwałę upamiętniającą ten tragiczny czas oraz jego ofiary - więcej o zmianie tekstu uchwały przeczytasz tutaj. - W hallu głównym (Sejmu) prezentowana będzie także wystawa „Kopalnia strajkuje … strajk i pacyfikacja kopalni Wujek”. Jej organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Czytaj: Lider KOD przyrównuje sytuację stanu wojennego do obecnych wydarzeń w Polsce

Ponadto Instytut Pamięci Narodowej (IPN) w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.

W akcji może wziąć udział każdy. Wystarczy zapalić świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w czasie stanu wojennego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, którą zapalił Jan Paweł II.

Stan wojenny

13 grudnia 1981 roku siły porządkowe i wojsko PRL wyprowadziły na ulice ciężki sprzęt. Z rozkazu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) wprowadzono w kraju stan wyjątkowy (nazywany wojennym), który ograniczył możliwość wyrażania opinii i poglądów, wiązał się z zamknięciem granic kraju, restrykcjami społecznymi i ekonomicznymi.

Główne represje władzy zostały wymierzone w siły demokratycznej opozycji w postaci NZSS "Solidarność". Członkowie tej organizacji byli internowani i prześladowani, a sam związek zdelegalizowano.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm, 13 grudnia: Uchwała, zdjęcia i akcja pamięci IPN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!