Sasin skrytykował pomysł komisji śledczej ws. Caracali

Sasin skrytykował pomysł komisji śledczej ws. Caracali
Poseł PiS oddalił możliwość powołania komisji śledczej ds. przetargu na śmigłowce. Nie wie, czy jest prawnie możliwe, by badać w Sejmie taki przetarg. (fot.:Jacek Sasin/facebook.com)

• Jacek Sasin (PiS) wyraził wątpliwość wobec nowego pomysłu opozycji. PO chce zbadać w komisji śledczej przetarg na śmigłowce Caracal.
• - Nie sądzę, że komisja śledcza powinna ingerować tak głęboko w tajemnicę negocjacji - mówił polityk.
• W ocenie Sasina groźby Airbusa o odszkodowania wobec Polski to podgrzewanie atmosfery wokół sprawy.

Jacek Sasin (PiS) był gościem rozmowy politycznej portalu Wirtualna Polska. W studio internetowym polityk skomentował nową inicjatywę PO, która zapowiedziała wystąpienie o komisję śledczą ws. przetargu na śmigłowce Caracal. Wywiad emitowano w sieci 12 października.

- Rozumiem, że ta komisja powinna się zajmować kulisami rozmów, które były z Airbusem prowadzone - mówił polityk. - Nie sądzę, że komisja śledcza powinna ingerować tak głęboko w tajemnicę negocjacji i ofert, które były na stole. Nie wiem czy to jest możliwe.

Polityk wyraził zastanowienie, czy są podstawy prawne do takiego badania przez posłów.

Czytaj: Ryszard Petru pytał o kulisy zerwania kontraktu na śmigłowce

- Rozumiem, że Airbus próbuje podgrzać atmosferę - mówił dalej polityk PiS. - Zapowiedź żądań odszkodowań jest nieuzasadniona.

Sasin przypomniał, że negocjacje z francuskim producentem statków powietrznych były realizowane zgodnie z harmonogramem. - Nie dały efektu, więc w naturalny sposób nasze drogi się rozeszły - kończył poseł, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Spór, który może kosztować rząd i miejsca pracy, których nie będzie

Sprawa przetargu na śmigłowce Caracal pojawiła się na początku października. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że w porozumieniu z MON odstąpiło od negocjacji z francuskim producentem Airbus Helicopters.

Przetarg na śmigłowce dla polskiej armii wygrała francuska firma w 2015 roku. Ta decyzja MON, pod rządami PO-PSL, spotkała się z niezadowoleniem polskich przedsiębiorców zbrojeniowych. PiS będący w opozycji także był z niej bardzo niezadowolony.

W ocenie polskiego rządu (PiS) nie doszło do niczego nadzwyczajnego, gdy zakończono negocjacje. Innego zdania jest francuska strona. Wystosowano do rządu w Warszawie list otwarty precyzujący stanowisko Airbusa.

- Decyzja o zerwaniu negocjacji offsetowych została podjęta jednostronnie przez polskie Ministerstwo Rozwoju 4 października 2016 r. W uzasadnieniu decyzji podano, że propozycja offsetowa Airbus Helicopters rzekomo nie zabezpieczała podstawowego interesu bezpieczeństwa Polski - napisał we wtorek (11 października) Guillaum Faury, prezes Airbus Helicopters.

O tym, jakie są możliwe scenariusze dotyczące podniebnego wyposażenia dla polskiego wojska mówił Rafał Bochenek, rzecznik rządu RP.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sasin skrytykował pomysł komisji śledczej ws. Caracali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!