Sądownictwo, Stanisław Piotrowicz: Celem jest reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym

Sądownictwo, Stanisław Piotrowicz: Celem jest reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym
Szansa na wejście w życie ustaw o SN i KRS 1 stycznia 2018 roku zależy od tego, jak będą wyglądały prace parlamentarne (fot.shutterstock)

Bez reformy KRS i SN nie ma reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie będziemy przeprowadzać reformy dla samej reformy - powiedział szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

"Sytuacja już dojrzała do tego, by Sejm na najbliższym posiedzeniu rozpoczął procedowanie nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS" - powiedział w "Naszym Dzienniku" szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

Pytany czy jest porozumienie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie wyboru przez Sejm członków KRS, zaznaczył, że rozmowy między PiS a obozem prezydenckim "sprowadzały się do ustalenia tzw. drugiego kroku, gdyby opozycja stosowała obstrukcję podczas głosowania większością 3/5 głosów".

"Pan prezydent zaproponował ogólny zarys tego artykułu w nawiązaniu do naszych poprawek. I wedle tych rozwiązań opozycja będzie miała możliwość wprowadzenia swoich przedstawicieli do KRS, na czym panu prezydentowi zależy" - powiedział poseł.

Na pytanie, jaka jest szansa na wejście w życie ustaw o SN i KRS 1 stycznia 2018 roku, Piotrowicz odparł, że zależy to od tego, jak będą wyglądały prace parlamentarne, ale przy "dużej mobilizacji jest to możliwe".

W jego ocenie jednak "w nastawieniu opozycji nic się nie zmieniło" i - jak mówił - obawia się, że "będzie robiła wszystko, aby nic się nie zmieniło". "Dlatego spodziewam się blokowania prac parlamentarnych z jej strony, ale obym się mylił" - dodał Piotrowicz.

Szef komisji sprawiedliwości wskazał, że bez reformy KRS i SN "nie ma reformy wymiaru sprawiedliwości". "Na pewno nie będziemy przeprowadzać reformy dla samej reformy. Naszym celem jest taka reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym" - podkreślił.

"Opozycja co prawda podnosi, że zmiany w KRS i SN nie spowodują poprawy w pracy sądów powszechnych, nie przyczynią się do przyspieszenia postępowań, podniesienia jakości orzecznictwa, więc nie będą realizacją tego, na czym obywatelom najbardziej zależy, ale nie ma racji. Chciałbym uspokoić opozycję: to jest dopiero pierwszy etap reformy, ale bez niego nie ma na pewno sensu podejmowanie dalszych działań. Na dalsze kroki przyjdzie czas" - powiedział Piotrowicz.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sądownictwo, Stanisław Piotrowicz: Celem jest reforma, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom społecznym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!