XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sąd Najwyższy o nowym projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS

Sąd Najwyższy o nowym projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS
Sąd Najwyższy, siedziba w Warszawie (fot.D.Berkowitz, flickr.com, licencja: CC BY 2.0)

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf odpowiedziała 16 grudnia marszałkowi sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Pismo dotyczy i zawiera uwagi SN do projektu PiS zmieniającego ustawę o TK. Projekt posłowie PiS zgłosili 15 grudnia, we wtorek.

Czterostronicowe pismo jest zapisem uwag, jakie Sąd Najwyższy zgłasza do projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jest to tekst krytyczny i merytoryczny.

W tekście pisma prof. Gersdorf przytacza zasady prawne trójpodziału władzy, uzasadnia pozycję Trybunału Konstytucyjnego w polskim porządku prawnym i podkreśla jego sądowy charakter.

- Oczywiste i niezaprzeczalne są związki pomiędzy Trybunałem Konstytucyjnym, a władzą ustawodawczą - argumentuje prezes Sądu Najwyższego. - Niezbędne jest zachowanie równowagi między poszczególnymi władzami, gwarantujące, że organy stanowiące prawo nie naruszą - w swojej daleko idącej swobodzie - zasady i wartości Konstytucyjnych, chroniących wszystkich obywateli Rzeczpospolitej, a to z tego powodu, że ustrojowa pozycja Trybunału jest jedną z niewielu gwarancji zapobiegających w państwie dyktatowi większości.

Prof. Gersdorf następnie przechodzi do poważnej krytyki zapisów, jakie PiS chce wprowadzić do ustawy o TK. Uznając, nawet, że proponowane zmiany mogę pogłębić niekonstytucyjne zapisy wskazane w ostatnich orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes SN negatywnie odnosi się do propozycji PiS regulowania w regulaminie sejmu kwestii obsady i wyboru sędziów TK i orzekania przez TK w składzie trzynastoosobowym. To ostatnie rozwiązanie w oczach prezes SN może doprowadzić do paraliżu pracy sądu konstytucyjnego.

- Nie znajduję również uzasadnienia skreślenia art. 16 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, stanowiącego, iż sędzia Trybunału w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podległy tylko Konstytucji - w mocnych słowach podnosi sprzeciw prezes SN.

Całość dokumentu kończy się słowami skierowanymi do projektodawców:

- Zupełnym niezrozumieniem idei sądownictwa konstytucyjnego jest wynikająca z treści uzasadnienia teza, jakoby zmiany proponowane w ustawie służyły "dopasowaniu rozwiązań prawnych do zamierzeń programowych większości parlamentarnej". Jest to założenie wypaczające sens funkcji ustrojowych Trybunału Konstytucyjnego w demokratycznym państwie prawa.

Tekst opinii można przeczytać w całości na stronach Sejmu RP.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sąd Najwyższy o nowym projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!