Rzecznik Praw Dziecka pisze do MSWiA. Proponuje zmiany w przepisach o policji

Rzecznik Praw Dziecka pisze do MSWiA. Proponuje zmiany w przepisach o policji
Marek Michalak, pracuje jako Rzecznik Praw Dziecka od 2008 roku. (fot.:twitter.com)

- W związku ze zgłoszeniami przypadków przemocy wobec dzieci konieczne jest m.in. udoskonalenie procedur w zakresie oceny stanu ich zdrowia w trakcie interwencji policji - podkreślił rzecznik praw dziecka Marek Michalak w piśmie do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

• RPD opiera swoje zastrzeżenia do obecnego stanu prawnego na dwóch przypadkach o jakich donosiły media.

• Wobec niedostatecznej, jego zdaniem interwencji w wymienionych przypadkach potrzebne są zmiany.

• MSWiA ma 30 dni, by ustosunkować się do pisma RPD.

 

Jak podkreślił RPD, szybka reakcja organów ścigania jest ważna nie tylko z punktu widzenia zabezpieczania dowodów w sprawie, ale głównie z uwagi na konieczność udzielenia pomocy pokrzywdzonemu dziecku, a często oddzielenia go od sprawcy przemocy.

Spośród spraw wpływających do Biura RPD Michalak przywołał dwa przypadki związane z "brakiem natychmiastowej interwencji oraz odmową podjęcia działań sprawdzających".

Dwie karygodne sytuacje

W pierwszej z nich interwencja policji nastąpiła dopiero po godzinie od zgłoszenia przez świadka faktu bicia dziecka prawdopodobnie kijem przez mężczyznę. Jak wskazał RPD przyczyną tak późnej reakcji był m.in. brak wolnego patrolu policji w chwili zgłoszenia.

- Ocena obrażeń dziecka ograniczyła się jedynie do obejrzenia odsłoniętych części jego ciała. Funkcjonariusze nie skorzystali z pomocy lekarskiej dla oceny obrażeń, jakich mogło doznać dziecko w wyniku zdarzenia - podkreślił Michalak.

Druga sytuacja dotyczyła zgłoszenia, na numer alarmowy organizacji pozarządowej, zdarzenia związanego z przemocą stosowaną wobec dziecka, co zgłosiło samo dziecko. Z przekazanych do Biura RPD informacji wynikało, że konsultant powiadomił o przebiegu rozmowy policję i przekazał dane kontaktowe do dziecka.

Oceń szefa MSWiA

- Przyjmujący zgłoszenie funkcjonariusz odmówił podjęcia interwencji, prosząc o powiadomienie o zdarzeniu najbliższą jednostkę policji. Dopiero po upływie jakiegoś czasu przyjmujący zgłoszenie oddzwonił na numer organizacji pozarządowej, decydując się jednak na podjęcia dalszych czynności. Nie można wykluczyć, że wskazane wyżej sytuacje były jedynie jednostkowymi przypadkami - napisał Michalak.

Co proponuje Marek Michalak?

W ocenie RPD konieczne jest m.in. udoskonalenie istniejących procedur w zakresie dokonywania oceny stanu zdrowia dziecka w trakcie interwencji policji, w szczególności pod kątem weryfikacji występujących u dziecka obrażeń ciała. Według Rzecznika obowiązujące regulacje są zbyt ogólnikowe.

Jak wskazał Michalak, procedury powinny zakładać, że funkcjonariusz w pierwszej kolejności ocenia ewentualne obrażenia, jakich doznało dziecko podczas zdarzenia, po uzyskaniu zgody rodziców, z poszanowaniem godności dziecka i jego prawa do intymności. W przypadku braku zgody rodziców lub wątpliwości co do ewentualnych obrażeń ciała dziecka policjant powinien skorzystać z pomocy służb medycznych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik Praw Dziecka pisze do MSWiA. Proponuje zmiany w przepisach o policji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!