Rząd zbierze się w czwartek. Debata m.in. o zmianach w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

Rząd zbierze się w czwartek. Debata m.in. o zmianach w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego
Rząd zasiądzie na posiedzeniu w czwartek (7 września) (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

W czwartek (7 września) rząd zajmie się m.in. nowelą ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która zakłada zmianę regulacji dotyczących centrów zdrowia psychicznego.

• Rada Ministrów omówi też projekty ustaw: o pracy na morzu oraz o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

• Pierwsza ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z października 2015 r. 

• Druga z nich - ma zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, autorstwa Ministerstwa Zdrowia, zakłada m.in. zmianę niektórych regulacji dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego (ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania pomieszczeń, w których przetrzymywane są osoby izolowane), a także finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Elementem proponowanej nowelizacji jest również zmiana regulacji dotyczących centrów zdrowia psychicznego. Chodzi o dookreślenie roli centrów w zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej, zintegrowanej i dostępnej opieki zdrowotnej. Projekt dotyczy także m.in modyfikacji przepisów w zakresie koordynacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).

Celem regulacji jest dostosowanie przepisów do orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego; część zmian wynika z doświadczeń resortu zdrowia związanych ze stosowaniem ustawy.

Rząd zajmie się także projektem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nowelizacji ustawy o pracy na morzu. Propozycja ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z października 2015 r. i poprawek z 2014 r. do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r.

Projektowane przepisy mają na celu m.in. wyraźne określenie zakresu kosztów powrotu do kraju porzuconych marynarzy oraz wskazanie, że w przypadku gdy armator statku o polskiej przynależności nie podejmuje działań repatriacji marynarza, organizuje ją dyrektor urzędu morskiego właściwy dla portu macierzystego statku we współpracy z konsulem RP. Nowe regulacje mają także wprowadzić obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek porzucenia marynarza.

W czwartek rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. Nowe przepisy mają zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi o zwiększenie środków na odszkodowania i rekompensaty dla rolników, którzy złożyli oświadczenia, iż nie spełnią nowych, bardziej rygorystycznych zasad bioasekuracji. Rolnikom tym przysługują odszkodowania za ubój świń oraz rekompensata za rezygnację z chowu trzody chlewnej do końca 2018 r. Projekt proponuje podniesienie kwoty na odszkodowania do 21,5 mln zł, a na rekompensaty - do 8 mln zł

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!