Rząd m.in. o VAT na niektóre produkty medyczne i powołaniu Akademii Sztuki Wojennej

Rząd m.in. o VAT na niektóre produkty medyczne i powołaniu Akademii Sztuki Wojennej
Projekt jest dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku (fot.: P. Tracz/KPRM/premier.gov.pl)

• Podwyższenie VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóry wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którym we wtorek (12 kwietnia) zajmie się Rada Ministrów.
• Omówi także projekt przekształcenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej oraz propozycje zmian w prawie ws. pracowników z UE.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów, zakłada podwyższenie VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóry wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne.

Projekt dostosowuje polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku, zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.

Resort finansów przygotował zatem nowelizację ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych. Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory.

Analogicznie stawka 8 proc. pozostanie w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostanie podwyższona do stawki podstawowej 23 proc. w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (np. okularów przeciwsłonecznych). Nowela miałaby wejść w życie od 1 lipca 2016 roku.

Czytaj też: W Sejmie pierwsze czytanie projektu dot. pierwokupu prywatnych lasów przez LP

Ministrowie omówią także propozycje zmian w kilku ustawach, przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, mające na celu ułatwienie i pomoc w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE. Projekt wynikający z unijnego prawa ma zapewnić m.in. wsparcie równego traktowanie takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

W ustawie o promocji zatrudnienia dopisane miałyby zostać obowiązki dotyczące promowania, monitorowania i analizowania skali zjawiska swobodnego przepływu pracowników i ich równego traktowania. W zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy projekt zakłada, że nowym zadaniem inspekcji będzie udzielanie niezależnego poradnictwa prawnego dla wspierania równego traktowania obywateli państw członkowskich UE oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników oraz członków ich rodzin.

Rząd zajmie się także projektem przekształcającym od 1 października Akademię Obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej. Nowa Akademia ma realizować zadania określone przez MON, odpowiadające potrzebom sił zbrojnych, "stanowiąc ich zaplecze analityczne i eksperckie". Projekt mówi, że "Akademia może kształcić osoby cywilne", zaś w uzasadnieniu napisano, że chodzi tu o nauczanie "w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego".

Zobacz: Akademia Obrony Narodowej z nowym rektorem, ale niejasną przyszłością

Jeśli przygotowany przez MON projekt zostanie uchwalony, wejdzie w życie 1 lipca, zaś 1 października zostanie utworzona ASW w miejsce zniesionej dzień wcześniej AON. Żołnierze służący do tej pory w AON mają dalej pełnić służbę w ASW. Studenci, doktoranci, słuchacze i kursanci obecnej Akademii automatycznie będą kontynuować naukę na nowej uczelni, a osoby przyjęte na AON na rok akademicki 2016/17 zostaną przyjęte na ASW.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!