Rząd za nowym systemem rejestracji wjazdu i wyjazdu do strefy Schengen

Rząd za nowym systemem rejestracji wjazdu i wyjazdu do strefy Schengen
System zaproponowany przez KE w ramach tzw. pakietu inteligentnych granic, ma - jak tłumaczył wiceminister - poprawić sytuację w zakresie opóźnień w odprawie granicznej (fot. mswia.gov.pl)

Polski rząd popiera powołanie nowego systemu rejestracji wjazdu i wyjazdu oraz pobytu obywateli państw trzecich w strefie Schengen, a także przyznanie dostępu do tych danych policji i Europolowi - powiedział na posiedzenia sejmowej komisji ds. UE wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek.

System zaproponowany przez KE w ramach tzw. pakietu inteligentnych granic, ma - jak tłumaczył wiceminister - poprawić sytuację w zakresie opóźnień w odprawie granicznej, służyć poprawie jakości tej odprawy prowadzonej wobec obywateli państw trzecich, zapewnić systematyczną i wiarygodną identyfikację osób z przeterminowanym pobytem, czy wreszcie wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne. "Jest też narzędziem w walce z terroryzmem i poważnymi przestępstwami" - podkreślił.

Chwałek wyjaśnił, że system w oparciu o dane alfanumeryczne i biometryczne będzie odnotowywał przekroczenie granic zewnętrznych państw członkowskich przez osoby pochodzące spoza UE i planujące krótki pobyt w Strefie Schengen, a także rejestrował dane dotyczące odmowy wjazdu.

"Rząd RP ogólnie popiera (...) ustanowienie takiego systemu wjazdu i wyjazdu, jako unijnego scentralizowanego systemu rejestrującego zdarzenia dotyczące obywateli państw trzecich" - powiedział wiceminister.

"Popiera również przyznanie od początku działania systemu dostępu wyznaczonych organów ścigania państw członkowskich i Europejskiego Urzędu Policji (Europolu) do danych zgromadzonych w systemie wjazdu i wyjazdu, a także wprowadzenie pięcioletniego okresu przechowywania tych danych, jak również interoperacyjności tego systemu z wizowym systemem informacyjnym" - dodał Chwałek.

Czytaj też: Na ŚDM przyjedzie około 2 mln osób ze 185 krajów

Jak zaznaczył, według rządu wciąż jednak istnieje potrzeba zapewnienia dotychczasowych gwarancji dotyczących ochrony danych osobowych, zarówno ich bezpieczeństwa fizycznego, jak i przepisów gwarantujących skuteczny nadzór nad tymi danymi.

Potrzebne są też przepisy, które uprawnią Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA) do przygotowywania szczegółowych statystyk - wskazał.

Poseł-sprawozdawca Krzysztof Lipiec (PiS) zaznaczył, że wprowadzenie na poziomie UE ogólnoeuropejskiego systemu rejestracji wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich "jest niezbędne dla zapewnienia państwom członkowskim możliwości ustalenia długości okresu pobytu danego podróżnego na etapie odprawy granicznej lub podczas jego kontroli na terytorium Unii Europejskiej". Jego zdaniem będzie również pomocne dla przeciwdziałania działalności przestępczej i terrorystycznej.

"Dzisiaj nie jest do przyjęcia taki system ewidencjonowania tych podróżnych, którzy przekraczają granicę Schengen, z czasów jeszcze bardzo zamierzchłych, gdzie jedynym dowodem potwierdzającym wjazd na teren Schengen, bądź też wyjazd, będzie pieczątka stemplowana" - powiedział poseł PiS.

Sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej podzieliła stanowisko rządu w sprawie powołania nowego systemu.

System rejestracji wjazdu i wyjazdu, który zaproponowała na początku kwietnia Komisja Europejska, ma zastąpić obecną praktykę ręcznego stemplowania paszportów. Według KE obecne kontrole są czasochłonne, nie dostarczają wiarygodnych danych dotyczących przekraczania granicy i nie umożliwiają wykrywania osób nielegalnie przedłużających pobyt, ani zapobiegania problemom związanym z przypadkami utraty lub niszczenia dokumentów podróży.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!