XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd we wtorek m.in. o likwidacji gimnazjów i rezygnacji z regulowania cen gazu

Rząd we wtorek m.in. o likwidacji gimnazjów i rezygnacji z regulowania cen gazu
Rząd zajmie się projektami ustaw wprowadzających reformę edukacji (fot. KPRM/twitter)

• Rada Ministrów na wtorkowym (8 listopada) posiedzeniu zajmie się projektami ustaw likwidujących gimnazja i przywracających ośmioletnią szkołę podstawową.
• Ministrowie omówią też m.in. propozycję całkowitej rezygnacji z regulowania cen gazu ziemnego.

Rząd zajmie się projektami ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

Zgodnie z projektami w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.

Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie pisać będą egzamin ósmoklasisty. Ma on obejmować trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów: polski, matematykę i język obcy oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. W okresie przejściowym czyli latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 egzamin będzie obejmował tylko przedmioty obowiązkowe; egzamin z przedmiotu dodatkowego po raz pierwszy przeprowadzony zostanie w roku szkolnym 2021/2022.

Rząd we wtorek zajmie się również projektami przygotowanymi przez resort energii.

Pierwszy to zmiana prawa energetycznego wynikająca z nakazów Komisji Europejskiej. Nowe przepisy przewidują całkowitą rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego. Do prawa energetycznego ma być wprowadzony przepis zwalniający przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na obrót paliwami gazowymi lub koncesję na obrót gazem ziemnym z zagranicą i prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży paliw gazowych z obowiązku przedkładania taryfy do zatwierdzenia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zgodnie z projektem w dniu wejścia w życie zmian zwolnienie obejmie sprzedaż gazu na: rynku hurtowym; w punkcie wirtualnym (w tym na giełdzie towarowej); sprężonego gazu ziemnego CNG; skroplonego gazu ziemnego LNG; w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych.

Czytaj też: Żuchowski: Ponad 3 tys. uwag do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Z dniem l października 2017 r. zostaną zwolnione przedsiębiorstwa obrotu dostarczające gaz do wszystkich odbiorców końcowych, z wyjątkiem odbiorców w gospodarstwach domowych, a l stycznia 2024 r. zwolnienie obejmie przedsiębiorstwa dostarczające gaz ziemny do odbiorców w gospodarstwach domowych.

Rząd ma przyjąć ponadto stworzony w resorcie energii projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Jak wskazano w uzasadnieniu projekt, wynika z konieczności wprowadzenia pilnych rozwiązań mających na celu poprawę funkcjonowania przedsiębiorców działających na rynku produkcji biokomponentów i wykorzystywania ich do realizacji tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego. W projekcie odroczono o rok, do l stycznia 2018 r., obowiązek spełnienia przez biokomponenty zaliczane do realizacji NCW kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie 50 proc. pozostawiając poziom ograniczenia na 2017 r. w dotychczasowej wysokości.

"Wprowadzona zmiana znacząco poprawi sytuację konkurencyjną krajowych wytwórców, którzy nie będę zobowiązani zapewnić, aby wytwarzane przez nich biokomponenty już od dnia l stycznia 2017 r. spełniały bardziej rygorystyczne kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

W porządku obrad znalazły się również przygotowane przez resort energii projekty nowel: ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, który ma przedłużyć vacatio legis do 4 czerwca 2018 r. przepisów wdrażających system CEPiK 2.0. - poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji (MC). CEPIK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców - system informatyczny zawierający dane dotyczące kierowców i pojazdów.

"Optymalnym terminem umożliwiającym techniczne wdrożenie zmodernizowanego systemu jest 4 czerwca 2018 r. W tym terminie przewiduje się wejście w życie przepisów oraz wdrożenie CEPiK 2.0." - wskazano w komunikacie resortu cyfryzacji.

Według MC przedłużenie vacatio legis dla przepisów wdrażających system CEPiK 2.0, ma pozwolić na kompleksowe przygotowanie modernizacji i uruchomienia systemu. Wydłużenie czasu ma umożliwić - jak wskazało MC - przygotowanie kompleksowego harmonogramu całego projektu CEPiK 2.0, gwarantującego skuteczny nadzór i śledzenie postępów nad realizacją wszystkich zadań zaangażowanych w projekt interesariuszy.

"Proces przełączenia na zmodernizowany system jest procesem skomplikowanym i wiąże się z migracją bardzo dużej ilości danych. Powinien być przeprowadzony w okresie, w którym zdecydowana większość systemów teleinformatycznych wchodzących w skład systemu, nie jest wykorzystywana przez użytkowników" - podkreślił resort.

Ponadto w nowelizacji przywraca się obligatoryjny charakter katalogu marek pojazdów. Ma to - zdaniem resortu - zagwarantować, że do dnia uruchomienia projektu informatycznego CEPiK 2.0 - do ewidencji będą przekazywane poprawne dane, co ułatwi potem ich przeniesienie.

Poprawiono także brzmienie kilku przepisów ustawy o kierujących pojazdami, w tym zastępując zapis dotyczący informacji o zatrzymaniu prawa jazdy jako podstawy do wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy, zapisem dotyczącym informacji o popełnionym naruszeniu, jako podstawy do wydania tej decyzji.

Ministerstwo Cyfryzacji przejęło nadzór nad wdrażaniem systemu CEPiK od początku tego roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd we wtorek m.in. o likwidacji gimnazjów i rezygnacji z regulowania cen gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!